EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός – Ζενίτ 77-89: Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι

, Παναθηναϊκός – Ζενίτ 77-89: Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι

Πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια γνώρισε ο Παναθηναϊκός με θύτη αυτή την φορά την Ζενίτ. Οι Ρώσοι έκαναν για 30 λεπτά ό,τι ήθελαν στο ΟΑΚΑ, προηγήθηκαν ακόμα και με 25 πόντους στο 29′, αλλά το εκτεταμένο rotation του Τσάβι Πασκουάλ στην τέταρτη περίοδο έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό μα μειώσει την έκταση της ήττας στο τελικό 77-89.

Οι πράσινοι παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 5-12 και περιμένουν τον Όντεντ Κάτας, για να βάλουν φρένο στον κατήφορο.

Οι πράσινοι, που πριν μερικές μέρες δέχτηκαν 61 πόντους σε ένα ημίχρονο από το Λαύριο, είδαν τη Ζενίτ να τους βάζει άλλους 47 στο πρώτο μέρος στο ΟΑΚΑ. Μια Ζενίτ που είχε σε αυτό το διάστημα σε τρομερή βραδιά τον Πάνγκος και τον Γκουντάιτις. Ο πρώτος; Και δημιουργούσε (πέντε ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) και εκτελούσε (9 πόντους με ένα τρίποντο από τα 9,5 μέτρα). Ο δεύτερος έκανε… πάρτι στο καλάθι του Παναθηναϊκού πετυχαίνοντας 15 πόντους σε 15 λεπτά που πάτησε παρκέ στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους πράσινους στην τρίτη περίοδο, με τη Ζενίτ να ξεκινάει και πάλι όπως στη δεύτερη. Με ένα σερί που… εκτόξευσε τη διαφορά. Και μετά ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να επιστρέψει. Το 35-47 μετατράπηκε 41-62 μέσα σε πέντε λεπτά, με τη Ζενίτ να ξεφεύγει με 21 πόντους στο 25′. Και να την ανεβάζει ακόμα περισσότερο , αφού έφτασε στο συν 25 (49-74) και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο συν 22 (54-76).

Τυπική διαδικασία

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον Τσάβι Πασκουάλ να προχωρά σε εκτεταμένο ροτέισον και να δίνει στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να μαζέψει το σκορ. Η Ζενίτ σημείωσε μόλις 13 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και όταν οι πράσινοι έφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (75-84), επανέφερε στο παρκέ τους δύο κορυφαίους παίκτες του (Πάνγκος και Γκουντάιτις) για να… τελειώσουν μια και καλή το παιχνίδι, με το τελικό 77-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89

Διπλά” Φενέρμπαχτσε, Μακάμπι

Η Φενέρμπαχτσε έστω και δύσκολα κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη στο Βελιγράδι με 73-71 επί του Ερυθρού Αστέρα, με καλάθι του… πρώην Λορέντζο Μπράουν στην εκπνοή.

“Διπλό” πήρε και η Μακάμπι στο Βερολίνο επί της Άλμπα με 85-73, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα (12η συνολικά) στο ΟΑΚΑ με 89-77 από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Βαλένθια με 89-72, ενώ μεγάλη νίκη πήρε η Μπασκόνια επί της ΤΣΣΚΑ με 95-93.