Παναθηναϊκός–Βόλος 5-1: Μαγεία Καρλίτος και… έκρηξη με 5αρα (video)

, Παναθηναϊκός–Βόλος 5-1: Μαγεία Καρλίτος και… έκρηξη με 5αρα (video)

Απολαυστικός ήταν ο Παναθηναϊκός σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Λεωφόρου, καθώς επέστρεψε στις νίκες με το εντυπωσιακό 5-1 απέναντι στον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Βόλο, συνδυάζοντας ουσία και θέαμα.

Εχοντας έναν εκπληκτικό Καρλίτος που πέτυχε δύο γκολ, έδωσε μία ασίστ και κέρδισε ένα πέναλτι, τους Χατζηγιοβάνη και Βιτάλ σε μεγάλα κέφια και γενικώς μεσοεπιθετική γραμμή… φωτιά, το τριφύλλι ήταν εντυπωσιακό. Με ισορροπία, με τακτική και με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερς ισοπέδωσε τον Βόλο και πρόσφερε ένα μεσημέρι απόλαυσης στον κόσμο που τον στήριξε παρά τις ήττες σε Γιάννενα, Βικελίδης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… αφηνιασμένος στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου και πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά είχε κατορθώσει να πετύχει δύο τέρματα.

Ο Καρλίτος στο 3’ έκλεψε τη μπάλα από τον Κλέιμαν και άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ ο Ιωαννίδης διαμόρφωσε το 2-0 ένα λεπτό αργότερα (4’) μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Η Λεωφόρος είχε πάρει φωτιά και οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν πλέον τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούν τους χώρους που άφηνε ο Βόλος, ο οποίος ήταν αναγκασμένος να πάρει περισσότερα ρίσκα και να έχει ψηλά τις γραμμές του.

Οι πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στο επιθετικό τρανζίσιον και με μπροστάρη τον φανταστικό Καρλίτος και άξιους συμπαραστάτες τους Χατζηβιοβάνη, Ιωαννίδη και Βιτάλ, έφτασαν στο εντυπωσιακό 4-0 πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Ο  Χατζηγιοβάνης ήταν αυτός που έκανε το 3-0 στο 33’ από εκπληκτική σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο του Καρλίτος, ενώ ο Ισπανός επιθετικός κέρδισε το πέναλτι στο 44’ το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βιτάλ (4-0) που άνοιξε λογαριασμό με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι.

Ο Βόλος μείωσε σε 4-1 στο 58’ με τις δύο αλλαγές του Αμπασκάλ να συνεργάζονται, τον Μπαριέντος να εκτελεί φάουλ και τον Γκιουλέν να πιάνει την κεφαλιά και να τη στέλνει στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έφτασε στο 5-1 και πάλι με τον Καρλίτος στο 69’, μετά από εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ του Βιτάλ και κεφαλιά-πάσα του Ιωαννίδη προς τον Ισπανό επιθετικό.

Το ματς είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, ο Γιοβάνοβιτς έκανε αλλαγές για να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά και ο κόσμος κινούνταν σε ρυθμούς… ντέρμπι αιωνίων, ενόψει του Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός της προσεχούς Κυριακής.

Οι πράσινοι επέστρεψαν εμφατικά στις νίκες, έκαναν το δύο στα δύο στη Λεωφόρο με 9-1 τέρματα και ικανοποίησαν στο έπακρο τον κόσμο τους, ενώ ο Βόλος γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, έπεσε από την κορυφή και προσγειώθηκε στην πραγματικότητα.

Πηγή: sdna.gr