SUPEP LEAGUE 2

Παναθηναϊκός Β-ΑΕΚ Β 0-2: Θριαμβεύτρια στη Λεωφόρο η Ένωση! (video)

, Παναθηναϊκός Β-ΑΕΚ Β 0-2: Θριαμβεύτρια στη Λεωφόρο η Ένωση! (video)

Ανώτερη στο δεύτερο μέρος η Ένωση έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από τη Λεωφόρο (0-2) – Κοσίδης (70’) και Γιούσης (90+6’) τα γκολ – Πραγματικό ντέρμπι με νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα, λιγοστές οι φάσεις.

Το 2 στα 2 στη Super League 2 έκανε η ΑΕΚ Β, επικρατώντας στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η Ένωση πέρασε νικηφόρα από το «Απόστολος Νικολαϊδης» κόντρα στον Παναθηναϊκό Β. Κοσίδης και Γιούσης σημείωσαν τα τέρματα των φιλοξενούμενων, που ήταν ανώτεροι στο δεύτερο μέρος. Δύο ασίστ ο εξαιρετικός Μπακάκης. Τραυματίστηκε ο Σένκεφελντ για τους «πράσινους» που έμειναν χωρίς βαθμό.

Η αναμέτρηση στη Λεωφόρο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι φάσεις ήταν λιγοστές, οι δύο ομάδες έμοιαζαν να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στο να μην απειληθούν. Παράλληλα, υπήρξε πάθος και αρκετή ένταση στο ματς. Με σκληρά μαρκαρίσματα στα όρια του αντιαθλητικού κάποιες φορές, τα οποία κι έφεραν αρκετά νεύρα.

Από την αρχή της αναμέτρησης, φαινόταν πως ο… σκοπός θα αγιάσει τα μέσα για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ Β ήταν αυτή που δοκίμαζε να πιέσει περισσότερο την ανάπτυξη των γηπεδούχων. Με σκοπό να χαλάσει το παιχνίδι τους. Και το κατάφερε, καθώς οι «πράσινοι» σε κανένα σημείο του ματς δεν μπόρεσαν να βρουν τα… πατήματά τους.

Ο Γιούσης στο 3’ έκλεψε την μπάλα, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε πάνω στον Σένκεφελντ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 14’ με τον Βαγιαννίδη που ήταν ο κορυφαίος τους. Με ατομική ενέργεια πέρασε δύο αντιπάλους, έκανε το γύρισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν.

Στα επόμενα λεπτά, δεν υπήρξαν σημαντικές στιγμές σε ένα νευρικό ματς. Κάποια σουτ που δεν απείλησαν, γυρίσματα που δεν έφεραν ευκαιρίες. Κάπως έτσι κυλούσε το ματς.

Ακριβώς στο ημίωρο, η ανησυχία στον Παναθηναϊκό Β ήταν μεγάλη, μια και ο Μπαρτ Σένκεφελντ πάτησε άτσαλα και γύρισε το πόδι του. Έγινε αναγκαστική αλλαγή, αγωνιζόμενος για μισή ώρα ουσιαστικά μετά την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους ύστερα από έξι μήνες. Πηγαίνοντας απ’ ευθείας στα αποδυτήρια. Το θετικό ήταν πως το διάστρεμμα που υπέστη δεν ήταν στον εγχειρισμένο του αστράγαλο.

Στο 36’ η ΑΕΚ Β απείλησε, με τον Κοσίδη να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει και τον Κορνέζο από καλή θέση να πιάνει αδύναμη κεφαλιά που δεν απείλησε τον Ξενόπουλο.

Λίγο αργότερα, ο Γέβτιτς έκανε το καλύτερο σουτ του πρώτου μέρους, αλλά ο Ξενόπουλος αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι πιο αποφασιστικοί και μυαλωμένοι, παρότι το ματς έδειχνε ισορροπημένο. Δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό Β να αναπτυχθεί και από ένα σημείο και μετά οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές, μέχρι να ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ Β. Ο Μπακάκης πάνω στην πίεση έκλεψε ωραία την μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή γύρισε άψογα στον Κοσίδη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ στη γωνία του Ξενόπουλου έκανε το 0-1 στο 70ο λεπτό.

Ακολούθησαν κυρίως σκληρά μαρκαρίσματα και νεύρα, παρά ποδόσφαιρο και προσπάθεια για επίτευξη γκολ. Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός Β πήγε να κάνει το… κόλπο χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία του, αλλά ο Ματσαδές από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει!

Έτσι, στο 90+6’ η Ένωση έκανε το 0-2! Ο Μπακάκης έκανε και πάλι την ασίστ, με τον Γιούση αυτή τη φορά να είναι ο σκόρερ των φιλοξενούμενων που έφυγαν με «καθαρή» νίκη και πήραν ένα σημαντικό «διπλό», φτάνοντας τους 6 βαθμούς στο Πρωτάθλημα. Αφήνοντας τον Παναθηναϊκό Β στο μηδέν…

Παναθηναϊκός Β‘: Ξενόπουλος, Βαγιανίδης, Σένκεφελντ (36᾽ Αντωνίου), Ενγκμπακοτό (83᾽ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Θεοχάρης (83᾽ Ρόμπι), Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης (83᾽ Ματσαδές), Ηλιάδης (65᾽ Κούτσιας).

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης (76᾽ Αρβανίτης), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπακάκης, Μπάμπης (68’ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Γέβτιτς (76᾽ Γιούντα Γκαρσία), Γιούσης, Ραντόνια (87’ Σταμούλης), Κοσίδης (87᾽ Ιατρούδης).

Πηγή:onsports.gr