Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Πρόκριση-θρίλερ με ανατροπή

, Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Πρόκριση-θρίλερ με ανατροπή

Με ανατροπή στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πήρε σκορ (3-1) πρόκρισης απέναντι στον δυνατό ΠΑΣ Γιάννινα και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου.

Οι Ηπειρώτες που είχαν πάρει τον πρώτο αγώνα με 1-0, μπήκαν στο ματς για να παίξουν τη μπάλα τους και η αλήθεια είναι πως έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Πίεσαν, ψηλά, δεν κλείστηκαν και όχι μόνο ήταν απειλητικοί αλλά πήραν και το προβάδισμα με τον πρώην «πράσινο» Παντελάκη (δεν πανηγύρισε το γκολ) στο 24ο λεπτό με κεφαλιά.

Το τέρμα του ΠΑΣ άγχωσε τους παίκτες του Γιώργου Δώνη, που δεν είχαν καθαρό μυαλό και η αλήθεια είναι πως το… έχασαν μετά τη φάση του 33ου λεπτού όπου και ακυρώθηκε λανθασμένα το γκολ του Ινσούα. Έτσι δεν μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν οδηγηθούμε στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η είσοδος του Περέα δίπλα στον Μακέντα, άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» σταμάτησαν να ασχολούνται με τις αποφάσεις του διαιτητή, έβαλαν κάτω τη μπάλα, πίεσαν και μέσα σε δυο λεπτά (56’,58’) γύρισαν το ματς με τους Δώνη (κεφαλιά), Σένκεφελντ (σουτ).

Ο ΠΑΣ που στοπ πρώτο μέρος κρατούσε μπάλα και έβγαινα σωστά στην κόντρα και πίεζε ψηλά δεν είχε άλλες δυνάμεις ενώ από το πρώτο ημίχρονο ο Γιαννίκης είχε κάνει και δυο αναγκαστικές αλλαγές.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να υπερέχει και τελικά το γκολ της πρόκρισης ήρθε από τον Μακέντα με πέναλτι (το κέρδισε ο Γιόχανσον από τον Μπουκουβάλα) στο 72ο λεπτό (3-1).

Πέντε λεπτά μετά ήρθε η αποβολή του Κουρμπέλη με 2η κίτρινη κάρτα, ύστερα από το λάθος του Διούδη και ο ΠΑΣ προσπάθησε όσο μπορούσε με παίκτη παραπάνω να σημειώσει το γκολ που θα… σκότωσε τους «πράσινους». Τελικά αυτό δεν ήρθε και ο ΠΑΣ έμεινε με το χειροκρότημα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης – Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα – Δώνης, Κουρμπέλης – Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ – Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Γιαννίκογλου – Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος – Σιόντης (23’ λ. τρ. Σιόντης), Κάστρο (43’ λ. τρ. Νικολιάς), Καρτάλης, Ξύδας (75’ Λεό) – Παμλίδης, Κριζμάν