EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ούνιξ 72-74: Έβδομη ήττα στην εκπνοή

, Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ούνιξ 72-74: Έβδομη ήττα στην εκπνοή

Μια ακόμα ήττα, την 7η φετινή γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Euroleague, καθώς έχασε με 74-72 από την Ούνιξ Καζάν στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν πάλι άθλια, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, καμία βοήθεια από τον πάγκο τους και οι Ρώσοι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη χωρίς βέβαια κι αυτοί να εντυπωσιάσουν με την εικόνα τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά με τις δύο ομάδες πολύ άστοχες και με πολλά λάθη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κάποιες διαφορές στο σκορ, αλλά άφηνε τον Βορόντσεβιτς να σουτάρει ανενόχλητος από την περιφέρεια και το πλήρωσε. Έτσι οι «πράσινοι» αν και είχαν λιγότερο κακό πρόσωπο από τους αντιπάλους τους ήταν μόλις έναν πόντο μπροστά στο ημίχρονο (36-35).

Το παιχνίδι πήγε πόντο- πόντο ως το τέλος, εκεί όπου ο Έβανς στα 54’’ ισοφάρισε σε 72-72 με βολές και ο Μπράουν στα 19’’ με δίποντο πάνω στον Παπαγιάννη έκανε το 72-74.

Στα εναπομείνατα δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός έκανε μια κακή επίθεση με τον Παπαπέτρου να σουτάρει κακήν-κακώς άστοχα στην εκπνοή και την Ούνιξ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 10, Μέικον 14, Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 10, Φέρελ, Κασελάκης 2, Ουάιτ 7, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς, Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 9

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 5, Κάνααν 15, Μπράουν Τζον 2, Μπράντλεϊ, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 9, Κλιμένκο, Ουζίνσκι, Τζεκίρι 8, Μέιο 7, Κάνααν, Μπράουν Λορένζο 13, Βοροντσέβιτς 15