ΜΠΑΣΚΕΤ

, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-73: Ανατροπή από το -18 και ο τίτλος θα κριθεί στο ΣΕΦ! (video)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-73 του Ολυμπιακού και ισοφάρισε την σειρά των τελικών στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών σε 2-2 στις νίκες (υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου).

Ο φετινός τίτλος στην Α1 γυναικών θα κριθεί στον τρίτο τελικό που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα (24.05,15.00) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός έχοντας ως αιχμές τις Σταμάτη (11π.) και Νικολοπούλου (11π.) έφερε τη διαφορά στους 18 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 7-0 και άμυνα ζώνης, αναπτερώνοντας για λίγο τις ελπίδες του. Μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους (56-46).

Όμως, οι φιλοξενούμενες βρήκανε λύσεις κοντά στο καλάθι με τις Κόστοβιτς και Φοντέιν, ανεβάζοντας ξανά το προβάδισμά τους στο +14 (60-46).

Μόνο που όλοι υπολόγιζαν χωρίς την Κόλμπι Μόργκαν. Στο τέλος της 3ης περιόδου και με 26:58 στο παρκέ είχε 24 πόντους (οι 19 στο τρίτο δεκάλεπτο) και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -18 στο -4!

Οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά στο σκορ μ 69-67. Και εκεί ξεκίνησαν απανωτές ανατροπές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (71-69) για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός, με το τρίποντο της Δίελα και το λέι απ της Λύμουρα (74-71). Η Κόστοβιτς μείωσε στον πόντο, αλλά η Ριντ έκρινε το ματς για το τελικό 76-73, αφού η Ντέιβις αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19 (10ρ.), Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα 5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.