EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός – Μπάγερν 83-76: Kατατρόπωσε τους Βαυαρούς και πήρε ανάσα

, Παναθηναϊκός – Μπάγερν 83-76: Kατατρόπωσε τους Βαυαρούς και πήρε ανάσα

Ο Παναθηναϊκός μετά από 4 συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες, ρίχνοντας στο… καναβάτσο την εντυπωσιακή φέτος Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 83-76, για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου να αναλαμβάνουν δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο, τον Παπαγιάννη να προσθέτει μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του και τον Χάουαρντ ΣαντΡος να ήταν παντού και να έκανε τα πάντα, οι «πράσινοι» πήραν… ανάσα ζωής «ανεβαίνοντας» στο 3-6 στην κατάταξη.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και στο τέταρτο λεπτό πήραν διαφορά πέντε πόντων (5-10), αλλά από εκείνη τη στιγμή ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 8-0 έφτασε στο +3 (13-10) μέσα σε τρία λεπτά.

Λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος (9′) ο Παπαπέτρου έγραψε το +8 (18-10) και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες με το σκορ στο 18-13.

Από το +13 στο +6

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά και τη δεύτερη περίοδο και έστειλαν αμέσως τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στο 12΄, το τριφύλλι έκανε νταμπλ σκορ (26-13) στο 12′ και περίπου τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο ξέφυγε με +13 (35-22), αλλά ο σύλλογος του Μονάχου είχε απαντήσεις και μείωσε σε 37-31 και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 44-35.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με καλό ρυθμό και έξι λεπτά μετά την έναρξη του ήταν στο +11 (53-42), αλλά στο 28′ η Μπάγερν μείωσε τη διαφορά ακόμη περισσότερο (56-52) με τον Παναθηναϊκό να έχει κολλήσει στην επίθεση. Τελικά η τρίτη περίοδος βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με 60-54.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μπήκε δυνατά και στο 32′ ο Σαντ Ρος έδωσε ανάσα έξι πόντων στο τριφύλλι (65-59), αλλά ο Μπάλντγουιν μείωσε στους τέσσερις (67-63).

Στα 5’02” για το τέλος του αγώνα, ο Παπαπέτρου σκόραρε με λέι απ και έκανε το 69-63 και λίγο αργότερα (36′) οι Βαυαροί μείωσαν και πάλι για το 72-68.

Οι πράσινοι ήταν σε πολύ καλή μέρα επιθετικά και στο 38′ ξέφυγαν ξανά με τον Νέντοβιτς να κλέβει και να σκοράρει για το 77-70. Τελικά, το τριφύλλι πήρε τη νίκη με 83-76.

Ακολουθεί ακόμη μία διαβολοβδομάδα για τον Παναθηναϊκό, καθώς θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τη Βιλερμπάν (1/12) και την Αρμάνι Μιλάνο (3/12) με τον αγώνα με τη γαλλική ομάδα να είναι εξ αναβολής.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης 4, Νέντοβιτς 17 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 3, Μπεντίλ 9 (1), Σαντ Ρος 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 9 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 12 (3/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 7 λάθη), Ρέινολντς 12 (6/10 δίποντα), Τόμας, Λούτσιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Αμέιζ, Τσίπσερ 11 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (1), Ραντόσεβιτς 3.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/38 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 22/39 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/12 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.