Παναχαϊκή- Καλαμάτα 1-2: Ανατροπή με Μπουσμπίμπα, Σουμπίνιο!

, Παναχαϊκή- Καλαμάτα 1-2: Ανατροπή με Μπουσμπίμπα, Σουμπίνιο!

Με δύο γκολ από τους κορυφαίους Νταούντ Μπουσμπίμα και Σουμπίνιο, η Καλαμάτα επιβλήθηκε 2-1 της Παναχαϊκής σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στη Γαστούνη και έδειξε ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο ενόψει της σέντρας στο πρωτάθλημα της Football League.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κουσκουνά στο 10ο λεπτό, η Μαύρη Θύελλα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με τέρματα των Μπουσμπίμπα στο 34′ και Σουμπίνιο στο 62′, να φτάσει στην 5η νίκη της στα φιλικά προετοιμασίας.

Η Παναχαϊκή, η οποία είχε χαμένο πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου επίσης με τον Κουσκουνά, πίεσε στο τέλος για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά οι μελανόλευκοι έκαναν καλή διαχείριση και κράτησαν μάλλον εύκολα τη νίκη, αφήνοντας τους ροσονέρι με τον προβληματισμό.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε την ομάδα με μία αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Αστέρα Βλαχιώτη με τον Βαγγέλη Αλεξόπουλο να παίρνει την θέση του Κέρι.

Η διάταξη δεν άλλαξε και στην άμυνα ξεκίνησαν από τα αριστερά οι Κωνσταντινόπουλος, Γκιοτά, Παπαγεωργίου, Μαβινγκά, τριάδα στο κέντρο οι Τριανταφυλλάκης, Ζαχαρόπουλος με τον Σουμπίνιο δεκάρι, Αλεξόπουλος δεξιά, Μπουσμπίμπα αριστερά και Φελίπε στην κορυφή.

Η Παναχαϊκή έδειξε να πατάει καλύτερα στο ξεκίνημα και αιφνιδίασε την Καλαμάτα μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Τσερούτι έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Νίκος Κουσκουνάς με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Αχαϊκή ομάδα πίεζε ψηλά και δυσκόλευε τη δημιουργία παιχνιδιού απο την Μαύρη Θύελλα με αποτέλεσμα ο Σουμπίνιο να επιστρέφει πολύ πίσω για να πάρει την μπάλα για να κάνει παιχνίδι.

Μετά το εικοσάλεπτο η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πήρε την πρωτοβουλία και έφτασε στην πρώτη τελική της προσπάθεια στο 27ο λεπτό όταν ο Σουμπίνιο εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Μένκα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Η αντίδραση της Παναχαϊκής ήρθε τρία λεπτά μετά όταν Πάνος μπήκε από δεξιά από μπαλιά του Μουστακόπουλου και σούταρε αλλά ο Ταΐρης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα.

Η Καλαμάτα είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και στο 34′ μετά από ωραίο συνδυασμό ο Μπουσμίμπα έγινε κάτοχος της μπάλας στην κορυφή της περιοχής και με ωραίο συρτό σουτ νίκησε τον Μένκα στη γωνία του γράφοντας το 1-1.

Μετά το γκολ η Καλαμάτα κυριάρχησε απόλυτα και στο 38′ ο Σουμπίνιο είχε σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος έβγαλε ωραία στον Μπουσμπίμπα που έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής να μπλοκάρει.

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην Παναχαϊκή όταν ο Οικονόμου υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάτροβιτς αλλά ο Κουσκουνάς που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Αναστόπουλος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές καθώς στο παιχνίδι πέρασαν οι Αραμπατζής, Τσελεπίδης, Νατσιόπουλος, Σαλίν στις θέσεις των Ταϊρη, Κωνσταντινόπουλου, Τριανταφυλλάκη, Μαβινγκά.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν να έχουν καλή παρουσία και στο 62′ έφτασαν στην ανατροπή όταν ο Σουμπίνιο δοκίμασε το πόδι του από μακρυά, η μπάλα χτύπησε σε πλάτη αμυντικού και ξεγέλασε τον Μένκα που την μάζεψε από τα δίχτυα του για το 1-2.

Μπροστά στο φάσμα της ήττας οι “ροσονέρι” πήραν μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Αραμπατζή. Στο 83′ ο Παπαδόπουλος μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ έπειτα από κόρνερ του Τσερούτι ενώ στο 90′ από πλάγιο του Πάνου και απομάκρυνση του Παπατόλιου, ο Μουστακόπουλος σούταρε ψηλά άουτ.

Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στην Μαύρη Θύελλα με τον Γκαλίτσιο να πιάνει κεφαλιά άουτ στις καθυστερήσεις.

Παναχαϊκή: Μένκα, Πάνος, Πατάπης, Μαρκοπουλιώτης, Σταμόπουλος (68′ Μασούρας), Μπρους (59′ Ανάκογλου), Μουστακόπουλος, Μπάτροβιτς (67′ Γιούσης), Τζοάο (67′ Κ. Παπαδόπουλος), Τσερούτι, Κουσκουνάς.

Καλαμάτα: Ταϊρης (46’ Αραμπατζής), Κωνσταντινόπουλος (46′ Σαλίν), Παπαγεωργίου (74′ Γκαλίτσιος), Γκιοατά (λ. τρ. 83′ Παυλίδης), Μαβινγκά (46′ Τσελεπίδης), Ζαχαρόπουλος (85′ Καρούτης), Σουμπίνιο (79’ Παπατόλιος), Τριανταφυλλάκης (46′ Νατσιόπουλος), Αλεξόπουλος (56′ Ηλιόπουλος), Μπουσμπίμπα (79’ Μαρκόφσκι), Φελίπε (68′ Γουέσλεϊ).