ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Παναχαϊκή – Καλαμάτα 0-0: Έλειψε το γκολ

, Παναχαϊκή – Καλαμάτα 0-0: Έλειψε το γκολ

Δεύτερη ισοπαλία για την Μαύρη Θύελλα με τους κοκκινόμαυρους -μετά το 1-1 στην Παραλία στα τέλη Αυγούστου- και το δεύτερο σερί ματς που δεν κατάφερε να βρει δίχτυα

Ένα μήνα πριν την προγραμματισμένη έναρξη της Super League 2, η Καλαμάτα αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Παναχαϊκή, σε φιλικό ματς που έγινε στην Αγυιά. Ήταν η δεύτερη ισοπαλία με τους κοκκινόμαυρους μετά το 1-1 στην Παραλία στα τέλη του Αυγούστου και το δεύτερο σερί ματς που η Καλαμάτα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Οι μελανόλευκοι είχαν μέτρια εικόνα στο α’ μέρος και βελτιωμένη στο β’, χωρίς να αποφύγουν τα ατομικά λάθη. Όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό Β’, ο Σάκης Τσιώλης δοκίμασε σχηματισμό με τριάδα στην άμυνα στο πρώτο μέρος και γύρισε σε τετράδα στην επανάληψη.

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε περισσότερο ορεξάτη το παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο είχε δύο τελικές. Στο 7′ με σουτ του Μπουρλάκη και στο 10′ νέο σουτ του πρώην μελανόλευκου Λόρι Κέρι που έδιωξε ο Ταΐρης.

Η Καλαμάτα άρχισε στη συνέχεια να κυκλοφορεί περισσότερο την μπάλα κυρίως από την δεξιά πλευρά όπου έβγαινε ο Τάτος και στο 22′ είχε την πρώτη τελική στο ματς, όταν διαγώνιο σουτ του Ρόβα πέρασε άουτ από τη συμβολή των δοκών του Θεοδωράκη.

Στο 28′ σουτ του Πασά κόντραρε στον Ρόβα ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξε άλλη αξιοσημείωτη φάση με την Παναχαϊκή πάντως να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Με αλλαγές στο β’ μέρος

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Σάκης Τσιώλης έκανε τέσσερις αλλαγές με τους Ασαμόα, Μπακαγιόκο, Βασιλόγιαννη και Κόκκορης να μπαίνουν αντί των Μπενίτεζ, Μαβινγκά, Αρναρέλλη και Ρόβα ενώ λίγο μετά μπήκαν και οι Μέντες (Ταϊρης), Μπόρχες (Αναστασόπουλος).

Η Μαύρη Θύελλα έφτασε στην μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 54’ όταν ο Τάτος έβγαλε ωραία κάθετη στον Πασά αλλά ο πρώτος σκόρερ πέρυσι της κατηγορίας δεν βρήκε στόχο. Στο 58’ φάουλ του Μπόρχες μπλόκαρε ο Θεοδωράκης ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κέρι με σουτ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μέντες που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 65’ ο Θεοδωράκης είπε διπλό “όχι” στον Τάτο ενώ στο 77’ σουτ του Βασιλόγιαννη πέρασε άουτ.

H Παναχαϊκή είχε καλή στιγμή στο 82΄όταν ο Λινάρδος έγινε κάτοχος της μπάλας από αμυντικό λάθος αλλά το πλασέ του μπλόκαρε ο Μέντες.

Παναχαϊκή: Θεοδωράκης, Λιποράσε, Λαρέα (66΄Ρουγκάλας), Τσακμάκης, Στεργίδης, Τσιάρας, Χαντί (46’ Λινάρδος), Μπουρλάκης (57’ Κωνσταντακόπουλος), Καρακλάιτς Ν. (53’ Τριμμάτης), Κέρι, Αλεξόπουλος

Καλαμάτα: Ταΐρης (51’ Μέντες), Μπενίτεζ (46’ Μπακαγιόκο), Λουπάνο, Μαβινγκά (46’ Βασιλόγιαννης), Αναστασόπουλος (51’ Μπόρχες), Αρναρέλλης (46’ Κόκκορης), Κωνσταντινόπουλος (78’ Τριανταφυλλάκης), Παπατόλιος, Πασάς (85’ Λούκαστσικ), Ρόβας (46’ Ασαμόα), Τάτος (85’ Πολίτης)