Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Πάμισος- Πανγυθεατικός 1-1: Νέα μοιρασιά στην Μεσσήνη

, Πάμισος- Πανγυθεατικός 1-1: Νέα μοιρασιά στην Μεσσήνη

Παρουσιάζοντας βελτίωση στο δημιουργικό κομμάτι αλλά με πρόβλημα και πάλι στην εκτέλεση, ο Πάμισος Μεσσήνης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανγυθεατικό σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που έγινε στο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν εκ νέου μετά το 2-2 στο Γύθειο πριν λίγα 24ωρα, γνωρίζοντας πλέον πως δεν θα είναι αντίπαλοι στο νέο πρωτάθλημα καθώς τοποθετήθηκαν σε διαφορετικούς ομίλους, μένοντας και πάλι ισόπαλοι.

Οι πράσινοι του Γιώργου Καλόμαλου παρουσιάστηκαν με διάθεση, προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο κατοχής και να κυκλοφορήσουν την μπάλα, κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις, πλην όμως φανέρωσαν επιθετική δυστοκία ενώ δεν απέφυγαν και τα λάθη απέναντι σε μία ομάδα ισάξιας δυναμικότητας, τουλάχιστον στην παρούσα φάση.

Ο Πάμισος ευτύχησε να ανοίξει νωρίς το σκορ καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Βέλλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Δημήτρης Φιλόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Μίρτα. Ο έμπειρος στόπερ του Παμίσου αποδείχθηκε η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση στο πρώτο μέρος καθώς εκτός από το τέρμα είχε και ένα δοκάρι στο 37ο λεπτό και μία ακόμη κεφάλια λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μίρτα.

Η ισοφάριση για τους Λάκωνες ήρθε στο 20ο λεπτό, σε μία φάση όπου ο κορυφαίος παίκτης τους, ο Μιχελάκος βρέθηκε έξω από την περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε και με πλασέ στη γωνία νίκησε τον Τόσκα.

Στο β’ μέρος ο Γιώργος Καλόμαλος άλλος έκανε αρκετές αλλαγές, ρίχνοντας ακόμη περισσότερο το μέσο όρο ηλικίας και ο Πανγυθεατικός ισορρόπησε. Ακόμη κι έτσι οι πράσινοι είχαν φάσεις και δυο χαμένα τετ- α τετ με Μπορχάν (σουτ άουτ έπειτα από κλέψιμο και μπάσιμο) και Καραχάλιο (πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα).

Πάμισος Μεσσήνης: Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Βέλλης, Μπούνας, Φιλόπουλος, Γεωργιόπουλος, Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος, Θώδης, Ντισα, Μπόρχαν. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Παπαγιαννόπουλος, Καραχάλιος, Οικονομόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Πολυχρόνης, Τσούκλερης, Αράπι.

Πανγυθεατικός: Μίρτα, Βρίνιος, Γιαννόπουλος, Καπασούρης, Γιαταγανάκης, Μιχελάκος, Μπουτσικάρης, Αναστασάκος, Βασιλούσης, Σαμπατάκος, Κουτσιουμάρης. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Ρομίνο, Τσίγκος, Τζιάρας, Παναγόπουλος.