Πάμισος Μεσσήνης- Ολυμπιακός Ανάληψης 2-1: “Πράσινο” το Νησιώτικο ντέρμπι

, Πάμισος Μεσσήνης- Ολυμπιακός Ανάληψης 2-1: “Πράσινο” το Νησιώτικο ντέρμπι

Σε ένα ντέρμπι… αποδείξεων ο Πάμισος Μεσσήνης φάνηκε καλύτερος στα σημεία από τον Ολυμπιακό Ανάληψης και πήρε τη νίκη με 2-1 που τον διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Οι πράσινοι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά το 1-1 με τον Πανθουριακό την προηγούμενη αγωνιστική και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό Ανάληψης ο οποίος κατέβηκε στο παιχνίδι έχοντας το αήττητο και προηγήθηκε στο σκορ, αλλά το γεγονός πως στα τελευταία 20 λεπτά αγωνίστηκε με 10 παίκτες αλλά και οι λιγότερες επιλογές του από τον πάγκο τον υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα στη σεζόν.

Το ματς είχε λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον Πάμισο να έχει περισσότερο την κατοχή και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα αντεπίθεση.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίχτυα όταν στο 40ο λεπτό έχω εκμεταλλεύτηκαν λάθος έξω από την περιοχή του Παμίσου, ο Σπυρόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ στο δεξί παραθυράκι του Οικονομόπουλου έκανε το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου αφού το σουτ του Τσουλάκου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε άουτ.

Οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσα αρκετά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο σε φάση διαρκείας που κατέληξε σε γκολ του Κουλόπουλου.

Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Τσουλάκος είχε σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι, στη συνέχεια ο Κατσίποδας επενέβη στη γραμμή σε πλασέ του Κουλόπουλου, για να έρθει νέο γύρισμα του Παπαδόπουλου στον Κουλόπουλο που από κοντά έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 70ο λεπτό όταν ο Ηλίας Αλεξέας έδειξε απευθείας την κόκκινη κάρτα στον Σπυρόπουλο για μαρκάρισμα από πίσω στον Ντίσα στο κέντρο του γηπέδου. Οι πράσινοι ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 75’ μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου από τη δεξιά πλευρά, ο Σεντεμέντες βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά νίκησε τον Κατσίποδα γράφοντας το τελικό 2-1.

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Κατσιβαρδέας (87’ Σίνος), Σεντεμέντες, Ντίσα, Μωράκης (64’Μπορχάν), Τσουλάκος (87’ Κακανάϊ), Παπαδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Δεμπεγιώτης (72’ Αράπι), Αριστομενόπουλος, Κουλόπουλος (64’ Υμεράσι)

Ολυμπιακός Ανάληψης: Κατσίποδας, Δημητρίου, Δημητρακόπουλος, Κακογιάννης, Τσώνης, Σπυρόπουλος, Παπαβασιλόπουλος (82’ Παπανδρέου), Λιόλιος, Καλογερόπουλος (88’ Αργάνης), Σαραντόπουλος, Παπαθεοδώρου.