Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Πάμισος Μεσσήνης – Ναυπακτιακός 1-0: Χρυσή νίκη από τους παθιασμένους Νησιώτες

, Πάμισος Μεσσήνης – Ναυπακτιακός 1-0: Χρυσή νίκη από τους παθιασμένους Νησιώτες

Χρυσό τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πήρε ο Πάμισος Μεσσήνης επικρατώντας 1-0 του Ναυπακτιακού Αστέρα στο γήπεδο Μελιγαλά, επανεκκινώντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα στον 9ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Το τέρμα του Χαραλαμποπούλου στο 75ο λεπτό χάρισε στους Νησιώτες την δεύτερη επιτυχία τους στο πρωτάθλημα και τους έφερε στους 7 βαθμούς δίνοντάς τους μεγάλη ώθηση για τα παιχνίδια που ακολουθούν.

Η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου, οποίος λίγες ώρες πριν την σέντρα κατέστρωσε τα πλάνα του χωρίς να υπολογίζει τον Παπαδόπουλο που έμεινε εκτός για πειθαρχικό παράπτωμα και τον τραυματία Ντίσα, έπαιξε με έξυπνη τακτική και κατέθεσε ψυχή και πάθος απέναντι σε ένα πολύ δυνατό συγκρότημα που δίκαια συγκαταλέγεται μεταξύ των φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τον Πάμισο να απειλεί με σουτ του Θώδη στο 22ο λεπτό και του Βέλλη στο 27ο με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυντικών. Οι Νησιώτες φώναξαν για πέναλτι στο 34ο λεπτό όταν ο Χαραλαμπόπουλος μπήκε σφήνα ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς και τον τερματοφύλακα του Αστέρα και τσίμπησε την μπάλα, αλλά βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα με το διαιτητή Νικόλαο Αυγερινό από την Αρκαδία να δείχνει “παίζεται”.

Μπροστά στο φάσμα της ήττας οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και προσπάθεια. Οι πράσινοι με συνεχή αλληλοκάλυψη δεν άφηναν κενά προς την εστία του Κόκκαλη ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών.

Από την άλλη, ο Πάμισος δεν έχανε την ευκαιρία να βγει στην κόντρα όποτε το επέτρεπαν οι συνθήκες και αυτό έγινε στο 75ο λεπτό. Ο Ακριστινέι άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Σαραντόπουλο ο οποίος μετά από καταπληκτική ενέργεια γύρισε στο δεύτερο δοκάρι όπου πετάχτηκε ο Χαραλαμπόπουλος και από κοντά έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Δρακοπούλου για το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μαζικά στην επίθεση χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να κάνουν μεγάλη φάση στα καρέ του Νίκου Κόκκαλη, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους πράσινους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη επιτυχία τους στη σεζόν.

Πάμισος (Γιώργος Καλόμαλος): Κόκκαλης, Αριστομενόπουλος, Βέλλης, Κατσιβαρδέας, Μπούνας, Μωράκης (46’ Φιλόπουλος), Γιακουμής (54’ Κάνιστρας), Θώδης, Σαραντόπουλος (92’ Παπαγιαννόπουλος), Ακριστινέϊ, Χαραλαμπόπουλος (84’ Τσούκλερης)

Ναυπακτιακός (Δημήτρης Τομπάζης): Δρακόπουλος, Θωμόπουλος (59’ Καζανάς), Μπατσής, Κάπιας, Θεοχάρης, Αρώνης (46’ Εσκουρέδο), Γκέτσι, Κονίδας, Γκάτσης (59’ Χατζηστεφάνου), Νάκα, Σταυρόπουλος