Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Μάνης 2-1: Έσπασε το σερί, κράτησε την διαφορά (pics)

, Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Μάνης 2-1: Έσπασε το σερί, κράτησε την διαφορά (pics)

Η ΑΕ Μάνης πήγε στην Μεσσήνη για το ντέρμπι κορυφής με τον Πάμισο, στον 1ο όμιλο της Α’ τοπικής, έχοντας 11 σερί επιτυχίες από τις αρχές Νοεμβρίου και γνωρίζοντας πώς ακόμα της αρκούσε ένας βαθμός για να κλειδώσει θέση στα play-off.

Ωστόσο η επιθυμία… επιβίωσης των πράσινων αποδείχθηκε ισχυρότερη και οι Νησιώτες επιβλήθηκαν 2-1, ρίχνοντάς την από την κορυφή και δίνοντας παράταση στην αγωνία. Για τη Μάνη, αν υπάρχει κάτι θετικό από το παιχνίδι, είναι το γεγονός πως δεν καλύφθηκε η διαφορά της νίκης στον πρώτο γύρο, οπότε έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Πάμισο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, και με πίεση ψηλά δημιούργησαν προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας του Τάκη Δρούγα.

Απείλησαν για πρώτη φορά στο 13ο λεπτό όταν ο Παπαδόπουλος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, απέφυγε και τον Αντωνόπουλο αλλά το πλασέ του έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Περιβολάρης. Στη συνέχεια κεφαλιά του Γαλανόπουλου απο σέντρα του Δεμπεγιώτη πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αντωνόπουλου, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να βγάλουν φάσεις σε αυτό το διάστημα.

, Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Μάνης 2-1: Έσπασε το σερί, κράτησε την διαφορά (pics)   , Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Μάνης 2-1: Έσπασε το σερί, κράτησε την διαφορά (pics)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Μανιάτες να διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Φετάχου ως οφσάιντ στο 48′. Ήταν μια μπαλιά που βγήκε απο τα δεξιά, ο Σπανός απέτυχε να την βρεί και ο Οικονομόπουλος απέκρουσε με τον Φετάχου  να σκοράρει αλλά το τέρμα να μην μετράσει ως οφσάιντ.

Ο Πάμισος μπήκε μπροστά στο σκορ στο 50′ όταν ο Βλάχος έκανε ατομική ενέργεια και το γύρισμα προς τον Γαλανόπουλο με τον Σπανό να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Παπαδόπουλος έκανε την προσπάθεια, βρήκε αυτή τη φορά στο γύρισμα που πραγματοποίησε τον Γαλανόπουλο, ο οποίος έκανε το 2-0.

Η Μάνη ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 68ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χελά, παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Φετάχου από τον Οικονομόπουλο αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να πάρει κάτι περισσοτερο απο το ματς.

Πάμισος Μεσσήνης (Μιχάλης Γεωργιόπουλος): Οικονομόπουλος, Αριστομενόπουλος, Φιλόπουλος, Νινιός (78′ Λυμπερόπουλος), Μπορχάν, Τιμπλαλέξης (66′ Δήμος), Ντίσα (59′ Ιμεράσι), Παπαδόπουλος, Δεμπεγιώτης, Γαλανόπουλος, Βλάχος (59′ Κανανάι).

ΑΕ Μάνης (Τάκης Δρούγας): Αντωνόπουλος, Χατζηπαναγιώτης, Μπέρμπερι, Τζανετέας, Περιβολάρης, Δουρούμης (83′ Μέτσο), Παπαθεοδώρου, Σπανός, Φετάχου, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.