ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Μάνης 1-1: Στον Κάμπο θα κριθεί η πρόκριση (φώτο)

, Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Μάνης 1-1: Στον Κάμπο θα κριθεί η πρόκριση (φώτο)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Πάμισο και την ΑΕ Μάνης στο πρώτο ματς της “μονομαχίας” τους με φόντο τον φετινό τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος με ασύλληπτο σουτ από μακρινή απόσταση έβαλε μπροστά τους Μανιάτες στο 31ο λεπτό, όμως ο Δημήτρης Γαλανόπουλος είχε άμεση απάντηση για τους Νησιώτες, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι. Πλέον, όλα είναι ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς στον Κάμπο σε μία εβδομάδα.

Το εκτός έδρας γκολ δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην ΑΕΜ, που της αρκεί ακόμη και η “λευκή” ισοπαλία, σε αντίθεση με τον Πάμισο που χρειάζεται νίκη ή ισοπαλία από δύο γκολ και πάνω.

Tο παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν εντελώς μοιρασμένο και πολύ κακό σαν θέαμα, με την ρήση “φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη”, να βρίσκει εφαρμογή.

H πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την ΑΕ Μάνης στο 15′. Ο Σπανός εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Χελάς πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον  Μπέρμπερη, όμως εκείνος αιφνιδιάστηκε και με νέα κεφαλιά από πλεονεκτική θέση την έστειλε άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 23′ ο Πάμισος απάντησε στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Έπειτα από λάθος στην άμυνα ο Ντίσα έκλεψε, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Παπαδόπουλος δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Λίγο νωρίτερα, ο Μπέρμπερη τραυματίστηκε σε μια ανύποπτη φάση, καθώς γλίστρησε και έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να υποστεί εξάρθρωση αριστερού ώμου και αντικαταστάθηκε από τον νεοαποκτηθέντα Κουντάνη.

Στο 31′ ο Αλεξανδρόπουλος είχε την μπάλα στον έλεγχό του, ζύγισε το σουτ και εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” με το δεξί αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα το αριστερό δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του εμβρόντητου Οικονομόπουλου, ο οποίος απλά παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας.

Ωστόσο, η απάντηση ήρθε άμεσα από τους γηπεδούχους, καθώς ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Παπαδόπουλος επιχείρησε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Περιβολάρη και ο κ. Παπακωνσταντίνου (Χ. Γεωργαντάς Δ. Σταυρόπουλος οι βοηθοί) υπέδειξε την παράβαση χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Ο Γαλανόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σταθά για το 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι Μανιάτες μπήκαν πιο φορτσάτοι στο δεύτερο μέρος και με μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθούν, πατώντας πολλές φορές στην περιοχή των Νησιωτών.
Στην αντίπερα όχθη, ο Πάμισος δεν παρουσίασε κάτι αξιοπρόσεκτο και αναλώθηκε σε ανορθόδοξο τρόπο ανάπτυξης με μακρινές μπαλιές και με φανερή την αδυναμία δημιουργίας οργανωμένων επιθέσεων.

Στο 48′ ο Κλουβάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Οικονομόπουλο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, περνώντας δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του.

Στο 49′ ο Ντίσα έκανε κακό τελείωμα από καλή θέση και ο Χατζηπαναγιώτης απομάκρυνε τον κίνδυνο, ενώ στο 71′ ο Αλεξανδρόπουλος άδειασε τον Νινιό και σούταρε, όμως ο τερματοφύλακας του Παμίσου ήταν σε ετοιμότητα.

Η ΑΕ Μάνης έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 74′. Ο Αλεξανδρόπουλος μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Χελά βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Οικονομόπουλο, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια το πλασέ του 30χρονου επιθετικού!

Στο 81′ ο Αριστομενόπουλος έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και γύρισε παράλληλα για τον Ντίσα, όμως οι αμυντικοί του πήραν την… μπουκιά από το στόμα πριν προλάβει να εκτελέσει.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, όταν ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση και αριστερά, παρ’ όλα αυτά ο Σταθάς έδειξε τα αντανακλαστικά του, διώχνοντας με τις γροθιές στην κλειστή του γωνιά.

Στο 90′ ο Μουστάκας πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα από τον Κατσιβαρδέα και την γύρισε στον Χελά, ο οποίος προ κενής εστίας και με εξουδετερωμένο τον Οικονομόπουλο πλάσαρε άουτ. Ο αρχηγός της ΑΕΜ ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπαθεοδώρου βρέθηκε ολομόναχος σε θέση βολής μετά από εξαιρετικό τακουνάκι του Αλεξανδρόπουλου, όμως πλάσαρε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Πάμισος Μεσσήνης (Μιχάλης Γεωργιόπουλος): Οικονομόπουλος, Αριστομενόπουλος, Φιλόπουλος, Μπορχάν, Νινιός (84’ Λυμπερόπουλος), Ιμεράσι (56’ Κατσιβαρδέας), Ντίσα, Παπαδόπουλος, Δεμπεγιώτης (84’ Δήμος), Γαλανόπουλος (67’ Τιμπλαλέξης), Βλάχος (56’ Χαραλαμπόπουλος).

ΑΕ Μάνης (Παναγιώτης Δρούγας): Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Μπέρμπερη (26’ λ. τρ. Κουντάνης, 88’ λ. τρ. Στύλλα), Περιβολάρης, Κλουβάτος, Τζανετέας, Παπαθεοδώρου, Μουστάκας, Σπανός (76’ Δουρούμης), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.