Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Αβίας 7-2: Και τώρα Κύπελλο…

, Πάμισος Μεσσήνης-ΑΕ Αβίας 7-2: Και τώρα Κύπελλο…

Ο Πάμισος χρειαζόταν ένα… θαύμα προκειμένου να μπει στα play-off ανόδου και έτσι ο αγώνας κόντρα στην ΑΕ Αβίας είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Όμως, οι Νησιώτες διασκέδασαν τις εντυπώσεις φτάνοντας σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη με 7-2 για την 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Μεσσήνης κατέλαβε την 3η θέση στον 1ο Όμιλο της Α’ τοπικής και το μυαλό όλων πλέον στρέφεται στον επαναληπτικό ημιτελικό για το Κύπελλο Μεσσηνίας την προσεχή Τετάρτη (9/3) με την ΑΕ Μάνης.

Με πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας επτά διαφορετικούς σκόρερ, οι παίκτες του Μιχάλη Γεωργιόπουλου πανηγύρισαν την 10η φετινή τους νίκη, που εν τέλει δεν είχε αντίκρισμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, με τον Καρδάση να σκοράρει για το 0-1 μόλις στο 6ο λεπτό.

Ωστόσο, η απάντηση από πλευράς Παμίσου ήρθε άμεσα, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Γαλανόπουλος νίκησε τον Γιαννέα και ισοφάρισε σε 1-1. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι Νησιώτες έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Λυμπερόπουλο (11′).

Στο 22′ ο Δ. Τσουλάκος έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία (2-2), όμως οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή και έφτασαν στην επίτευξη δύο ακόμη τερμάτων πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 35′ ο Φιλόπουλος έβαλε και πάλι σε θέση ισχύος τον Πάμισο (3-2), ενώ δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Δεμπεγιώτης έδωσε… αέρα δύο γκολ στην ομάδα του (4-2).

Στο 50′ ο Αριστομενόπουλος μπήκε στην λίστα των σκόρερ, ανεβάζοντας τον δείκτη στο 5-2, ενώ ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα από τους Υμεράσι στο 59′ και Μπορχάν στο 61′ για το τελικό σκορ.

Πάμισος Μεσσήνης (Μιχάλης Γεωργιόπουλος): Λίβας, Φιλόπουλος (59′ Νινιός), Κατσιβαρδέας, Λυμπερόπουλος, Χαραλαμπόπουλος (46′ Αριστομενόπουλος), Τιμπλαλέξης, Ντίσα (22′ λ. τρ. Μπορχάν), Δεμπεγιώτης (55′ Βλάχος), Παπαδόπουλος, Γαλανόπουλος (55′ Υμεράσι), Δήμος.

ΑΕ Αβίας (Διονύσης Πουλής): Γιαννέας, Μαλίκι (67′ Μαλίκι), Λυκουρέζος (67′ Χρήστος Μητσέας), Τζανετέας, Στάθης Τσουλάκος, Κώστας Κορμπής, Δημήτρης Μητσέας, Δημήτρης Τσουλάκος, Δημήτρης Κορμπής, Καρδάσης.