ΔΙΕΘΝΗ

Ουαλία – Δανία 0-4: Η επέλαση των “Βίκινγκς” (video)

, Ουαλία – Δανία 0-4: Η επέλαση των “Βίκινγκς” (video)

Ανώτεροι στο Άμστερνταμ οι Σκανδιναβοί, που με πρωταγωνιστή τον Ντόλμπεργκ εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά του EURO

Η Δανία είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του EURO. Οι Σκανδιναβοί έκαναν επίδειξη δύναμης επί της φιλότιμης πλην άτεχνης Ουαλίας και με πρωταγωνιστή τον Κάσπερ Ντόλμπεργκ επικράτησαν με 4-0 στη “Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα” του Άμστερνταμ.

Αντίπαλός τους στους “8” (3/7, 19:00, στο Μπακού) θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης της Κυριακής (27/6, 19:00) με αντιπάλους την Ολλανδία και την Τσεχία στη Βουδαπέστη.

Ο 23χρονος επιθετικός της Νις ήταν λύση ανάγκης για την επίθεση λόγω της απουσίας του τραυματία Πόουλσεν και άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά, αφού άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ στο 27′ (πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ των Δανών σε νοκ άουτ ματς του EURO μετά τον θρίαμβο του 1992) και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του με κοντινό πλασέ στο 48′.

Οι Δανοί έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με το βολέ του Μέλε μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 88′, δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με (αυστηρή) απευθείας κόκκινη ο Ουίλσον για τους Ουαλούς και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρέιθγουεϊτ διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 4-0.

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Κ. Ρόμπερτς (40′ Ουίλιαμς), Μέφαμ, Ρόντον, Μπ. Ντέιβις, Μορέλ (60′ Ουίλσον), Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Τζέιμς (78′ Μπρουκς), Μουρ (78′ Ρόμπερτς).

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Κιάερ (77′ Άντερσεν), Βέστεργκααρντ, Στρ. Λάρσεν (77′ Μπόιλεσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (60′ Γένσεν), Μέλε, Μπρέιθγουεϊτ, Ντάμσγκααρντ (60′ Νόεργκααρντ), Ντόλμπεργκ (69′ Κορνέλιους).