Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ομόνοια – Ολυμπιακός 3-0: Αφεντικό του “Γ. Λουκαρέας”! (φώτο)

, Ομόνοια – Ολυμπιακός 3-0: Αφεντικό του “Γ. Λουκαρέας”! (φώτο)

Σε θρίαμβο για την Ομόνοια εξελίχθηκε το καλαματιανό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο “Γεώργιος Λουκαρέας” για την 6η αγωνιστική της Α1 τοπικής (3-0).

Με τον Πάντο Τζανετάκο να εκτελεί χρέη υπηρεσιακού τεχνικού στη μετά Φασουλή εποχή, οι “κυανέρυθροι” άφησαν πίσω τους την ήττα στην Κορώνη από τη Θύελλα Χαρακοπιού (2-0) και επέστρεψαν με εντυπωσιακό τρόπο στις επιτυχίες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Ομόνοιας επί των “ερυθρόλευκων”, αφού είχε επικρατήσει και στα δύο περσινά παιχνίδια στην Α’ τοπικής στο ίδιο γήπεδο και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), ωστόσο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν στο τέλος να αποφύγουν το μοιραίο.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς η Ομόνοια έφτασε τους 9, όσους έχουν και οι Αστέρας Αρφαρών, Απόλλων Πεταλιδίου (με ματς λιγότερο), Νέος Άρις. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη φετινή του ήττα και έμεινε στους 10 πόντους.

Μετά από ένα… στείρο πρώτο ημίχρονο, οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το “καλημέρα” στο δεύτερο μέρος (49′), όταν ο Κουλουράς πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Στραβάκο, ο οποίος δεν ήταν οφσάιντ και αυτός με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0.

Η εξέλιξη αυτή φαίνεται πως “έλυσε” τα πόδια των παικτών του Πάντου Τζανετάκου, αφού δύο λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Μπαρσελό από κοντά, μετά από σέντρα του Χελά.

Εν τέλει το 2-0 υπέρ της Ομόνοιας ήρθε στο 85ο λεπτό, αφού μέχρι εκείνο το σημείο το παιχνίδι είχε πάρει… άγρια ομορφιά, όταν ο Κωστόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα για τον Χελά, που με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μαυροειδέα.

Στο 89′ ήταν η σειρά του νεαρού Μαρούση, που είχε μπει δέκα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή αντί του Μπαρσελό, να χριστεί σκόρερ με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή περνώντας τη μπάλα κάτω από το σώμα του αντίπαλου γκολκίπερ για το τελικό 3-0.

Ομόνοια (Πάντος Τζανετάκος): Ποτηριάδης, Δημητρίου, Στυλιανόπουλος, Χελάς, Σταθακόπουλος (67′ λ. τρ. Αρβανίτης), Μπάλλας, Κωστόπουλος (87′ Αβράμης), Τάφα, Κουλουράς, Μπαρσελό (79′ Μαρούσης), Στραβάκος (90′ Σαΐπη).

Ολυμπιακός (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Μαυροειδέας, Μπούνας, Κουκέας, Γαβράς, Σκιάς, Ζέππος, Μάλαμας, Πετσόπουλος, Ροβολής, Μαγουλιανίτης (60′ Κουπούζος), Τσίρμπας.

Διαιτητής: Κ. Ψηλοπαναγιώτης / Βοηθοί: Σ. Αθανασοπούλου-Σ. Τσαούση