, Ομόνοια – Εθνικός Μελιγαλά 2-0: Άλμα παραμονής- Ανακοίνωση εξέδωσαν οι φιλοξενούμενοι

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της ουράς του 1ου ομίλου στην Α’ τοπική Μεσσηνίας και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα παραμονής.

Η καλαματιανή ομάδα επικράτησε 2-0 του Εθνικού Μελιγαλά, ο οποίος πλέον βρίσκεται σε δυσχερή θέση καθώς υποχώρησε προτελευταίος μετά το μετά τη νίκη της Αβίας επί του Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια και πριν την έναρξη και στην έναρξη παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην γενικού αρχηγού Κώστα Τζανετάκου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πριν λίγα 24ωρα, ευτύχησαν να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ.

Στο 9ο λεπτό από κόρνερ που εκτελέστηκε η μπάλα βρήκε στον Πουλάκο και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Αλεξοπούλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 34ο λεπτό όταν ο Σαραντόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Κοστρίβα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος αλλά ο Σταυριανός έπεσε στην γωνία του και απέκρουσε.

Το ματς είχε λιγοστές φάσεις και πήγε κυρίως στη δύναμη με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 57ο λεπτό όταν σε γύρισμα του Τζανετάκου ο Μπαρσελό βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο 74ο λεπτό ο Δημήτρης Αλεξόπουλος τραυματίστηκε αρκετά σοβαρά σε μία πτώση του με συνέπεια να πάθει εξάρθρωση ωμοπλάτης. Το ματς διεκόπη για 10 λεπτά και ο τερματοφύλακας του Εθνικού διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Καλαμάτας.

Στην επανεκκίνηση οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ με τον Πουλάκο που πέρασε άουτ και οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη στο 89ο λεπτό όταν από γύρισμα του Κοστρίβα, ο Μπάλας έκανε το πλασέ για το 2-0.

Ομόνοια Καλ.: Σταυριανός, Κοστρίβας, Μπούνας, Γαβράς, Δημητρίου, Μπαζάνης, Διονυσόπουλος (67’ Τάφα), Μπάλας, Μπαρσελό (63’ Μάλαμας), Τζανετάκος (90’ Κωστόπουλος), Γεωργόπουλος.

Εθνικός Μελιγαλά: Αλεξόπουλος (75’ λ. τρ. Παπανικολός), Ζύλφο, Διακουμάκος (49’ Αναστάσιος), Μακρής, Γρ. Παπαγεωργίου, Μάραντος, Ξυδιάς, Ράπτης, Πουλάκος, Σαραντόπουλος, Κανελλόπουλος.

Ανακοίνωση του Εθνικού Μελιγαλά

Ο Εθνικός Μελιγαλά εξέδωσε ανακοίνωση μετά το τέλος του ματς στην οποία αναφέρει:

“Και εφόσον λοιπόν τελείωσε το χειραγωγημένο(2-0 υπέρ της Ομόνοιας) παιχνίδι κατά την χθεσινοβραδινή ανακοίνωση τις Αθλητικός Όμιλος Ομόνοια Καλαμάτας… από κάποιους ανθρώπους που δεν διευκρινίζουν(διότι αυτά που αναγράφανε ήταν αόριστα χωρίς ονόματα και στοιχεία), δεν είχαν και την ευθιξία να ζητήσουν συγνώμη για την σπίλωση που έκαναν στην ιστορία του συλλογου μας αλλά και προς τους ανθρώπους που διοικούν αυτήν την ομάδα με αποδεδειγμένο ήθος και αξίες.
Ελπίζουμε τουλάχιστον να βγάλουν ένα ευχαριστήριο για την διαιτησία του αγώνα μια διαιτησία που κατάφερε να διαμορφώσει το αποτέλεσμα καθώς ηταν φανερά επηρεασμένη απο αυτήν την πραγματικά πρωτόγνωρη ανακοίνωση(πριν τον αγώνα).
? Στο 5’ μετά από καθαρό μαρκάρισμα ποδοσφαιριστή μας ο διαιτητής έδωσε φάουλ και στην συνέχεια της φάσης η ομάδα δέχθηκε γκολ.
?Στο πέναλτι που δόθηκε υπέρ μας( ποιο καθαρό δεν γίνεται) εισχώρησαν στον αγωνιστικό χώρο παράγοντες, προπονητές, και κάθε λογής απίστευτος χωρίς να τιμωρηθεί κανένας και με αποτέλεσμα το πέναλτι να εκτελεστεί μετά από ένα τέταρτο 15’περίπου και εν τελεί να χαθεί.
?2 περιπτώσεις οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό διαιτητή που οι ποδοσφαιριστές μας έβγαιναν με προϋποθέσεις για γκολ.
?Οι αντίπαλοι προπονητές και κάποιοι ποδοσφαιριστές απο την έναρξη του αγώνα εως και το τελος του, κάθε επαφή και κάθε φάση ζητούσαν απο τον διαιτητή να σφυρίξει υπέρ τους χωρίς καμία τιμωρία .
Ως ομάδα είμαστε χαρούμενοι που ολα τα τοπικά ΜΜΕ ήταν στο γήπεδο και μπορεί όλος ο κόσμος να δει αυτα τα πράγματα.
Ζητάμε λοιπόν αν υπάρχει πειθαρχικό στην διοργανώτρια αρχή να πάρει τα μέτρα της για συμπεριφορές και καταστάσεις που υποβαθμίζουν και άλλο το ήδη υποβαθμισμένο Μεσσηνιακό ποδόσφαιρο.