Ολυμπιακός-Σλάβια Πράγας 1-1: Έδειξε βελτίωση, χρειάζεται διάρκεια (vid)

, Ολυμπιακός-Σλάβια Πράγας 1-1: Έδειξε βελτίωση, χρειάζεται διάρκεια (vid)

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τους «ερυθρόλευκους» στα φιλικά προετοιμασίας, καθώς στο τέταρτο φετινό τεστ έμεινε στο 1-1 με τους Τσέχους.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Πέδρο Μαρτίνς έδειξαν βελτίωση στο παιχνίδι τους, είχαν καλύτερη κυκλοφορία από τα προηγούμενα φιλικά, δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά σκόραραν σε μία περίπτωση με τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ στο 34’. Ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, οι Τσέχοι βρήκαν την απάντηση με «τυχερό» γκολ από τον Ούσου (43’).

Από εκεί και πέρα, το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα «ερυθρόλευκα» έκαναν οι Φίλιπ Ζινκερνάγκελ και Αμπουμπακάρ Καμαρά, οι οποίοι έδειξαν πως χρειάζονται χρόνο για να ενσωματωθούν καλύτερα. Αντίθετα, ο Γκονσάλο Άβιλα που έκανε μία ακόμα εμφάνιση με τη νέα του ομάδα έδειξε σε καλύτερη κατάσταση, βοηθώντας σημαντικά, τόσο στην άμυνα, όσο και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από τα άκρα.

Οι επιλογές Μαρτίνς στην ενδεκάδα

Με ενισχυμένο κέντρο παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο φιλικό επί της Σλάβια. Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τριάδα στα χαφ, ενώ στην κορυφή προτιμήθηκε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Συγκεκριμένα, στο 4-3-3 ο Κώστας Τζολάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τον Γκονσάλο Άβιλα στα δεξιά, τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ στα αριστερά και τους Κώστα Μανωλά και Πέτρο Μπαγκαλιάνη στα στόπερ. Οι Γιαν Εμβιλά και Πιέρ Κουντέ ήταν στη μεσαία γραμμή, με τον Αγκιμπού Καμαρά πιο μπροστά τους. Ο Γιώργος Μασούρας ήταν στα αριστερά, ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στα δεξιά και στην κορυφή ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Εκκίνηση με πίεση

Καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός θέλησε να πιέσει ψηλά, με τους Αγκιμπού Καμαρά και Πιέρ Κουντέ. Μάλιστα, ο τελευταίος ήταν ο πρωταγωνιστής στην πρώτη καλή στιγμή, στο 3’ καθώς έκλεψε, ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Ραντζέλοβιτς, αυτός γύρισε στον Αφρικανό μέσο, που έπιασε το σουτ αλλά ο Μαντούς μπλόκαρε. Η αντίδραση της Σλάβια ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο Χόλες έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 15’ με τον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής από την κάθετη του Μασούρα, όμως, ο νεαρός μέσος δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε και σπατάλησε μία σημαντική ευκαιρία. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν, είχαν ένα σουτ του Εμβιλά έξω από την περιοχή, στο 28’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 32’ ο Μασούρας σκόραρε, αλλά από θέση οφσάιντ και το τέρμα του ακυρώθηκε.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού έφερε καρπούς δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από τρομερή ενέργεια του Κουντέ. Ο Αφρικανός μέσος πήρε τη μπάλα από τον Ρέαμπτσιουκ, έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, αυτή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, αλλά ο Μολδαβός μπακ είχε ακολουθήσει τη φάση και σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά η Σλάβια πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή, αλλά ευτύχησε να σκοράρει σε μία «τυχερή» φάση. Έπειτα από κόρνερ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Ούσου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κουντέ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην εστία του Τζολάκη.

«Μετρημένες» αλλαγές, χαμένη ευκαιρία

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε τρεις αλλαγές, με τους Ανδρούτσο, Σισέ και Καρβάλιο να παίρνουν τις θέσεις των Άβιλα, Μπαγκαλιάνη και Ραντζέλοβιτς, αντίστοιχα. Μάλιστα, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν στο 51’ ο Καρβάλιο βρήκε τον Μασούρα, μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Μαντούς έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα οι Τσέχοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες, όταν ο Χόλες έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, μακριά από την εστία του Τζολάκη.

Νέες αλλαγές, χαμηλό τέμπο

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε πολλές αλλαγές. Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Αβραάμ Παπαδόπουλο, Κούτρη, Κανέ, Μπουχαλάκη, Ζινκερνάγκελ, Τικίνιο και Αμπουμπακάρ Καμαρά, αντί των Μανωλά, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κουντέ, Μασούρα, Ελ Αραμπί και Αγκιμπού Καμαρά, αντίστοιχα.

Τα πολλά νέα πρόσωπα προκάλεσαν «αλλαγή» και στον ρυθμό του αγώνα. Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, το «τέμπο» έπεσε αισθητά, με τη Σλάβια να προσπαθεί να φανεί πιο απειλητική, αλλά χωρίς να καταφέρει να προκαλέσει προβλήματα στον Τζολάκη. Αντίθετα, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Πειραιώτες ανέβαζαν «στροφές».

Όμως, με εξαίρεση το μακρινό σουτ του Ανδρούτσου από πλάγια θέση στο 87ο λεπτό, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή (1-1).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Μανωλάς, Μπαγκαλιάνης, Ρέαμπτσιουκ, Άβιλα, Κούντε, Αγκιμπού Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Αραμπί.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν οι: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σισέ, Παπαδόπουλος, Κούτρης, Κανέ, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Ζινκερνάγκελ, Τικίνιο, Αμπουμπακάρ Καμαρά.