ΔΙΕΘΝΗ

, Ολυμπιακός-Πόρτο 0-2: Απογοήτευσε, αλλά συνεχίζει στο Europa League χάρη στη Σίτι

Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Πόρτο στο “Γ. Καραϊσκάκης” αλλά πήρε το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι νικούσε 3-0 την Μαρσέϊγ, με τους Γάλλους να μένουν τέταρτοι και εκτός Ευρώπης στην ισοβαθμία με ρους ερυθρόλευκους.

Το τελευταίο παιχνίδι στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση αφήνει πικρή γεύση στον Πέδρο Μαρτίνς και τους παίκτες του, που παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου γα ένα ματς που είχε τον χαρακτήρα τελικού.

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν στο 7΄έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Χολέμπας ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής του αγώνα, ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ με τη βοήθεια του VAR έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Οτάβιο στο 10΄, εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έγραψε το 1-0 για την Πόρτο. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο πέναλτι που υποδεικνύεται με τη βοήθεια του Video Assistant Referee κατά του Ολυμπιακού στο Champions League.

Το τετ α τετ του Μασούρα

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και έφτασαν πολύ κοντά στο 15′, όταν ο Μπουχαλάκης βρήκε εξαιρετικά τον Μασούρα, αλλά αυτός αστόχησε στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Το πιο σημαντικό που έγινε ύστερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του Κώστα Φορτούνη στο 35΄, αντί του Μαντί Καμαρά.

Η ευκαιρία του Ελ Αραμπί

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 54′. Ο Φορτούνης βρήκε τον Ελ Αραμπί, αλλά το πλασέ του Μαροκινού μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πήρε θάρρος και πίεσε για την ισοφάριση, απειλώντας με τον Βρουσάι στο 62′, αλλά ο Ντιόγκο μπλόκαρε. Σε μια αντεπίθεση στο 77΄, ο Ουρίμπε πέτυχε το 2-0, αλλά την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι επικρατούσε της Μαρσέιγ και έκανε δώρο στην ελληνική ομάδα την πρόκριση.

Σαν να μην έφτανε το 2-0, δύο λεπτά αργότερα ο Σεμέδο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ντίας και εκεί όλα τελείωσαν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (35′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Μασούρας (46′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (73′ Σουντανί), Ελ Αραμπί (81′ Μπα).

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Ντιόγκο Λέιτε, Ζαϊντού, Γκρούγιτς, Εμπεμπα, Μπαρό (63′ Ουρίμπε), Ζοάο Μάριο (71′ Κορόνα), Οτάβιο (79′ Σαρ), Φελίπε Άντερσον (63′ Ντίας), Νανού, Τόνι Μαρτίνες (79΄Εβανίλσον).