EUROLEAGUE

Ολυμπιακός – Μονακό (72-96): Ήττα-σοκ για τους Πειραιώτες

, Ολυμπιακός – Μονακό (72-96): Ήττα-σοκ για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το “black out” του στο 2ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε 96-72 από τη Μονακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον 2ο αγώνα της σειράς για τα πλέι οφ της Euroleague

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 21-15, 7:31΄΄ πριν το τέλος του α΄ μέρους, ωστόσο η Μονακό έκανε ένα σερί 20-0 και πήρε προβάδισμα με 35-21, 2:48΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου, εξέλιξη που έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς και υποχρέωσε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να «κυνηγούν» στο σκορ.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Μονακό ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και «έκλεψε» το πλεονέκτημα έδρας από τους Πειραιώτες.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Πριγκηπάτο, όπου ο τρίτος αγώνας είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (27/4, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96.