EUROLEAGUE

Ολυμπιακός – Μακάμπι 85-82: Χάρισον ο «εκτελεστής» (βίντεο)

, Ολυμπιακός – Μακάμπι 85-82: Χάρισον ο «εκτελεστής» (βίντεο)

Με buzzer beater τρίποντο του Άαρον Χάρισον από τα 8,5 μέτρα (!), ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ιδανικά την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, μετρώντας «2 στις 2» εντός έδρας νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 85-82 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τρίτη ήττα της και μάλιστα διαδοχική.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά το ματς και το τέλος της πρώτης περιόδου του βρήκε να προηγούνται με σκορ 15-22, ύστερα από ένα μεγάλο σουτ του Ντόρσεϊ στην εκπνοή.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Turkish Airlines EuroLeague (@euroleague) στις

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε πεντάδα, χρησιμοποιώντας στο ματς τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν, ένα σχήμα το οποίο λειτούργησε εξαιρετικά για τον Ολυμπιακό. Με το τρίποντο του Τζένκινς στο 15′, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ (29-26) και πήγαν στο ημίχρονο με +4.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (55-45) αλλά οι παίκτες της Μακάμπι έβαζαν συνεχώς δύσκολα σουτ. Ο Μπράιαν με γκολ-φάουλ στο 28′ μείωσε σε 64-61, ο Σλούκας ακολούθως απάντησε με τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο βρήκε στόχο και ο Τζόουνς, με το σκορ στο 30′ να “γράφει” 69-66.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο με τον Γουίλμπεκιν, με δύσκολο τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (82-82). Τελευταίος ωστόσο μίλησε ο Άαρον Χάρισον, ο οποίος με ένα “καυτό” τρίποντο στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82