Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

, Ολυμπιακός Καλαμάτας – ΑΕΚ Καλαμάτας 0-3: Χατ τρικ ο Τσέρτος, “φωνάζουν” οι ερυθρόλευκοι (pics)

Με τρία γκολ του Άγγελου Τσέρτου, τα δύο από την άσπρη βούλα, η ΑΕΚ Καλαμάτας πέρασε νικηφόρα από το “Γ. Λουκαρέας” επικρατώντας 3-0 του Ολυμπιακού Καλαμάτας για την 19η αγωνιστική στην Α1 τοπική.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός καλαματιανού ντέρμπι, με αρκετή ένταση, διαμαρτυρίες, δύο κόκκινες κάρτες και ήταν αμφίρροπο μέχρι το 55ο λεπτό όταν με δεύτερο πέναλτι, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους ερυθρόλευκους, η Ένωση έκανε το 0-2 και εδραίωσε το προβάδισμα της.

, Ολυμπιακός Καλαμάτας – ΑΕΚ Καλαμάτας 0-3: Χατ τρικ ο Τσέρτος, “φωνάζουν” οι ερυθρόλευκοι (pics) , Ολυμπιακός Καλαμάτας – ΑΕΚ Καλαμάτας 0-3: Χατ τρικ ο Τσέρτος, “φωνάζουν” οι ερυθρόλευκοι (pics) , Ολυμπιακός Καλαμάτας – ΑΕΚ Καλαμάτας 0-3: Χατ τρικ ο Τσέρτος, “φωνάζουν” οι ερυθρόλευκοι (pics)

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 2” ο Πανταζόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος στο 2ο δοκάρι αλλά έκανε κακό τελείωμα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή αλλά μονόπλευρη ανάπτυξη από τα αριστερά με τον Ιατρόπουλο, ενώ η ΑΕΚ κυρίως από τον άξονα με Γερμάνη, Φλέσσα να ψάχνουν τον Καρούμπα.

Η Ένωση είχε την πρώτη τελική στο 15ο λεπτό όταν ο Γερμάνης σούταρε αλλά ο Μουσελίνος ήταν σε ετοιμότητα και τρία λεπτά μετά κέρδισε πέναλτι. Ο Καρούμπας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον Πανταζόπουλο, ο οποίος τον βρήκε και ο Παπακωνσταντίνου υπέδειξε χωρίς δισταγμό την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσέρτος γράφοντας το 0-1.

Το γκολ έδωσε άλλο αέρα στην ΑΕΚ η οποία πήρε τον έλεγχο και στο 22′ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Μπέκος έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς να μπορέσουν να τη βρουν οι επιθετικοί.

Στο 28ο λεπτό ο Μουσελίνος μπλόκαρε κεφαλιά του Τσέρτου ενώ η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε με σουτ του Φλέσσα στο 40′.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά και στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν μέχρι το 55′, όταν ήρθε η φάση που εν πολλοίς καθόρισε το παιχνίδι.

Ο Αντωνίου μάρκαρε τον Καρούμπα μέσα στην περιοχή με τον παίκτη της ΑΕΚ να πέφτει στο έδαφος και τον διαιτητή Παπακωνσταντίνου να υποδεικνύει δεύτερο πέναλτι υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των ερυθρόλευκων εντός και εκτός γηπέδου.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα και πάλι ο Τσέρτος γράφοντας το 0-2. Η εξέλιξη αυτή έφερε εκνευρισμό στους ερυθρόλευκους και λίγα λεπτά μετά ο Κωνσταντόπουλος αποβλήθηκε από τον διαιτητή ενώ το παιχνίδι τελείωσε οριστικά στο 63ο λεπτό όταν ο Τσέρτος με πλασέ από κοντά πέτυχε έπειτα από σέντρα του Μάλαμα πέτυχε το 0-3.

Ο σκόρερ είχε δύο ακόμα τελικές με τον Μουσελίνο να αντιδρά θετικά στο 78′ και στο 80′, ενώ στο 85′ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιαννόπουλος.

Ολυμπιακός Καλαμάτας: Μουσέλινος, Αντωνίου, Πανταζόπουλος, Μπαστακός, Κωνσταντόπουλος, Τζούβελης (51’ Τσεκάνι), Ιατρόπουλος, Κουπούζος, Αφαλης, Τζάνος (63’ Στασινόπουλος), Μαρίνος.

ΑΕΚ Καλαμάτας: Σταθόπουλος, Πλαγιανός, Μαυροειδάκος, Γερμάνης (63’ Γιαννόπουλος), Τσέρτος, Φλέσσας, Καρούμπας (74’ Διπλάρης), Νικουλαε, Μπουντάς (63’ Μαθιόπουλος), Τσικρικάς (74’ Ρούσεφ), Μπέκος (60’ Μάλαμας).