Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ολυμπιακός Καλ. – Ηρακλής Κυπαρισσίας 4-2: Aπάντησε και το… παραπάνω

, Ολυμπιακός Καλ. – Ηρακλής Κυπαρισσίας 4-2: Aπάντησε και το… παραπάνω

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τον Ηρακλή Κυπαρισσσίας στο “Γ. Λουκαρέας”, ο Ολυμπιακός Καλ. όχι μόνο κατάφερε να… απαντήσει δις, αλλά να πάρει και τη νίκη με 4-2 στο φινάλε της σεζόν στην Α1 τοπική.

Η ομάδα του Παντελή Μάλαμα είχε σε μεγάλη μέρα τους Moυχαρρέμι (2 γκολ) και Παναγιώτη Μάραντο (1 γκολ, 1 ασίστ), ενώ ο Τάσος Μουσελίνος πραγματοποίησε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τσιμπλή από πολύ πλάγια θέση στο 7′.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν την ισοφάριση στο 18′. Ο Μάραντος ύψωσε την μπάλα για τον Μουχαρρέμι, εκείνος πρόλαβε την έξοδο του Αθανασόπουλου και  με υποδειγματικό τελείωμα έγραψε το 1-1.

Λίγο αργότερα ο Tσιμπλής έβγαλε τη σέντρα με στόχο τον Καραβούλια, αλλά η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που επιχείρησε ο τελευταίος σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο επιθετικός του Ηρακλή έκανε κακό τελείωμα με αποτέλεσμα ο Μουσελίνος να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Η ομάδα της Κυπαρισσίας πήρε εκ νέου προβάδισμα ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, με τον Τσιμπλή αυτή τη φορά να δίνει ασίστ στον Νικολόπουλο και αυτός με πλασέ να κάνει το 1-2.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρακλής είχε και δεύτερο δοκάρι στο ματς, με σουτ του Καραβούλια.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, χάρις σε ένα πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ του Μουχαρρέμι μέσα από την περιοχή στο 53ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, όμως, αφού στο 68′ Αντωνίου και Μάραντος “έκρυψαν” την μπάλα και ο τελευταίος την… εμφάνισε στα δίχτυα του Αθανασόπουλου με εξαιρετικό πλασέ, κάνοντας το 3-2.

Στο 89′ ο Κουπούζος σέντραρε από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Τζούβελη, ο οποίος άδειασε τον Γαλάνη και με πλασέ στην κλειστή του τερματοφύλακα του Ηρακλή διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ολυμπιακός Καλ. (Παντελής Μάλαμας): Μουσελίνος, Αρβανίτης, Πανταζόπουλος, Δημητρουλόπουλος (89′ Παπαδημητρουλόπουλος), Τζούβελης, Μουχαρρέμι, Μάραντος, Κουπούζος, Αντωνίου, Τσεκάνι, Μπαστακός.

Ηρακλής Κυπαρισσίας (Βασίλης Aνδριανόπουλος): Αθανασόπουλος, Γαλάνης, Καλής, Κοσμόπουλος, Σταματόπουλος, Ντέντα, Καραβούλιας, Βασιλόπουλος (59′ Μπενάρδος), Κατσίρος, Τσιμπλής, Νικολόπουλος.