Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ολυμπιακός Καλ.-Ηρακλής Καλ. 0-4: Επανήλθε στις επιτυχίες

, Ολυμπιακός Καλ.-Ηρακλής Καλ. 0-4: Επανήλθε στις επιτυχίες

Με εντυπωσιακό τρόπο ο Ηρακλής Καλαμάτας επανήλθε στις επιτυχίες, καταβάλλοντας για την 17η ημέρα του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής την αντίσταση του συμπολίτη Ολυμπιακού στο “Γ. Λουκαρέας” με 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 19ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπαστακού, ο οποίος άθελά του “κρέμασε” τον Μουσελίνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Μέσα σε δεκαπέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι “κυανόλευκοι” σημείωσαν ακόμα τρία γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους.

Στο 62’ ο Δαρσακλής είχε εύκολο έργο σπρώχνοντας την μπάλα στην κενή εστία, τη στιγμή που ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν εξουδετερωμένος μετά από εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Γιακουμή (0-2).

Στο 75’ ο Βαΐτσης σούταρε, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ιατρόπουλου και κατέληξε γκολ, ξεγελώντας τον Μουσελίνο για το 0-3.

Ο Ψωρομύτης, που είχε μπει ως αλλαγή, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα.

Με τη νίκη αυτή ο Ηρακλής έφτασε τους 31 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΚ (3-2 τον Δωριέα στο Δώριο), ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 18.

Ολυμπιακός Καλ. (Παντελής Μάλαμας): Μουσελίνος, Αντωνίου, Μαρίνος (80’ Αβετίδης), Κωνσταντόπουλος, Τζούβελης, Τσεκάνι (55’ Μαρούσης), Ιατρόπουλος, Κουπούζος, Τζάνος, Μπαστακός, Αφάλης.

Ηρακλής Καλ. (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Τζ. Παπαδέας, Φυκούρας, Γ. Παπαδέας, Μαγκλάρας, Βλαχάκης, Μάρης (46’ Δαρσακλής), Μουρούφας (61’ Ψωρομύτης), Βαΐτσης (80’ Κρέπης), Μιχαλόπουλος (68’ Δαραβίγκας), Γιακουμής.