EUROLEAGUE

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 94-79: Ξύπνησαν από τον εφιάλτη (βίντεο)

, Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 94-79: Ξύπνησαν από τον εφιάλτη (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός (12-16) επέστρεψε στις νίκες αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα (7-21) με 94-79. Καλό μπάσκετ στην επίθεση, αλλά το ματς το πήρε η άμυνα.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά εφτά διαδοχικές ήττες επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 94-79. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε αρκετά καλό μπάσκετ στην επίθεση, αλλά τη διαφορά την έκανε η άμυνα από το 28ο λεπτό κι ύστερα (6867).

Όπως αναφέρει το gazzetta.gr, oι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση και με διαδοχικά τρίποντα (και πόντους γενικότερα) από τους Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ βρέθηκαν να προηγούνται 13-6 (4’). Στη συνέχεια Σλούκας και Σπανούλης (μπήκε από τον πάγκο) πρόσφεραν πολλές επιθετικές λύσεις είτε δημιουργώντας είτε σκοράροντας και το δεκάλεπτο έληξε με 30-19.

Στη δεύτερη περίοδο ήταν λογικά να πέσουν λίγο τα ποσοστά του Ολυμπιακού και στην άλλη πλευρά ο Ντόμπριτς μείωσε για την ομάδα του σε 36-32(14’). Το χαμηλό σχήμα του Μπαρτζώκα με τον Ζαν Σαρλ στη θέση του σέντερ πρόσφερε λύσεις στην επίθεση, αλλά όχι και στην άμυνα με τον Κούζμιτς να σκοράρει εύκολα (40-35, 16’). Ο Σλούκας ανέβασε πάλι ρυθμό και με δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 8 πόντων (48-40, 18’).

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν τα γνωστά μειονεκτήματα το τελευταίο δίμηνο. Τα λάθη των Σλούκα και ΜακΚίσικ, έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμός στους Σέρβους οι οποίοι προηγήθηκαν με 58-59, και για αρκετό διάστημα στη συνέχεια οι ομάδες άλλαζαν συχνά προβάδισμα (68-67, 29’). Ένα δίλεπτο καλής άμυνας ήταν αυτό που «έτρεξε» σερί 10-0 (78-67, 31’).

Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να διακόψει το αρνητικό σερί ηττών και ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό διατήρησε υπέρ του διαφορά 10 πόντων (82-72, 34’) χάρη στην άμυνά του και τις ασίστ του Σπανούλη. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, πλησίασαν σε 84-79 (37’), όμως το έμμεσο τρίποντο του ΜακΚϊσικ έσβησε τις ελπίδες τους.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

Ολυμπιακός: Χάρισον 2, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7, Σπανούλης 4, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 17, Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς 4, Κουφός 8, Έλις 4, ΜακΚίσικ 20

Ερυθρός Αστέρας: Χολ 4, Ουόλντεν 5, Λόιντ 10, Ουσκόνοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8, Ραντάνοφ, Ντόμπριτς 11, Σιμόνοβιτς 19, Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7, Ννοκό 6