Ολυμπιακός- Αρης 1-0: Ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για την στέψη (video)

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε παρότι έπαιζε από το 41’ με παίκτη λιγότερο, και με γκολ του Μασούρα (38′) επικράτησε με 1-0 του Αρη στην πρεμιέρα των πλέι οφ- Στο +19 από την ομάδα της Θεσσαλονίκης οι Πειραιώτες

Μία ακόμη νίκη πιο κοντά στην μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε 1-0 του Άρη στο Καραϊσκάκης στην πρεμιέρα των play-off της Super League.

Με το γκολ του Μασούρα στο 38ο λεπτό και παρότι αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Λάλα στο 41ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το «τρίποντο» και αύξησαν στους 19 βαθμούς το προβάδισμά τους στην κορυφή της κατάταξης, σε αναμονή της… μαθηματικής «στέψης».

, Ολυμπιακός- Αρης 1-0: Ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για την στέψη (video)

Tο ματς

Το ματς στο ξεκίνημα είχε ρυθμό, αλλά όχι μεγάλες φάσεις. Ο Μπρούμα είχε ένα καλό σουτ στο 8΄ που έφυγε άουτ, ενώ στο 24΄, σε σέντρα του Λαλά, η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση και πήρε πορεία προς τα δίχτυα, με τον Κουέστα να σώζει, και στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Αραμπί είχε την ευκαιρία, αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ. Ο Άρης βγήκε στην κόντρα με τον Μπερτόλιο, όμως ο Χολέμπας τον σταμάτησε στο «ένας με έναν» με εξαιρετικό τάκλιν. Στο 30΄ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις, όμως ο Μπρούμα καθυστέρησε και το τελικό σουτ του Εβλ Αραμπί κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τελικά το σκορ στο 38΄, όταν ο Ελ Αραμπί βρήκε με πολύ ωραία κάθετη μπαλιά στην περιοχή τον Μπουχαλάκη, αυτός γύρισε και ο Μασούρας πλάσαρε εύστοχα. Όμως, τρία λεπτά αργότερα τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς ο Δανός διαιτητής Κέλετ έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λαλά, για ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σάσα. Οι «κίτρινοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Σα σταμάτησε το κοντινό πλασέ του Μαντσίνι.

Όπως ήταν φυσικό, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Άρη, που εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική υπεροχή και πίεσε τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως αμύνθηκε αποτελεσματικά και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Άκη Μάντζιου να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες. Μία κεφαλιά του Μάνου (51΄) και ένα σουτ του Τζέγκο (79΄) κατέληξαν εκτός εστίας, ο Σα μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Σάσα στο 75΄ και στο 86΄ ο Πορτογάλος εξουδετέρωσε το επικίνδυνο σουτ του Μαντσίνι, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90΄+ Καμαρά), Λαλά, Μασούρας (80΄ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88΄ Κάιπερς), Μπρούμα (46΄ Ανδρούτσος)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάκιτς (60΄ Ιωάννου), Τζέγκο, Σάσα, Μπρούνο (73΄ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόλιο (46΄ Μάνος), Γκάμα, Μαντσίνι