SUPER LEAGUE 1

Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Ο Σισέ τον εκτόξευσε στο +8!

, Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Ο Σισέ τον εκτόξευσε στο +8!

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του. Έστω κι αν πέταξε ένα ημίχρονο. Έστω κι αν του χρειάστηκαν ουσιαστικά 15-20 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Το ζητούμενο ήταν να κερδίσει τον Άρη. Το κατάφερε με 1-0 και ξέφυγε 8 βαθμούς από την δεύτερη ΑΕΚ, που είχε γκελάρει στην Τρίπολη. Πρωταγωνιστές για ακόμη μία φορά ο Παπέ Σισέ που βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική, ο Ρόνι Λόπες που ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις και ο Αγκιμπού που ανέβασε την απόδοσή του στο β’ μέρος.

Το ματς είχε ρυθμό από το ξεκίνημα αφού οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μία ελαφρά υπεροχή και στο 14’ βρήκαν δίχτυα με πλασέ του Μασούρα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR. Στο 29’ ο Ολυμπιακός απείλησε με φάουλ του Λόπες, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά της εστίας του Ντένις και αυτή ήταν η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή του και στο 53′ είχε δοκάρι με προσωπική ενέργεια του Καμαρά. Λίγο αργότερα (54′) η ομάδα του Μαρτίνς εκμεταλλεύτηκε την αργή αντίδραση της άμυνας του Άρη και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σισέ μετά από κόρνερ του Λόπες βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Η προσπάθεια των κιτρινόμαυρων να αντιδράσουν (μετά το 70′) δεν απέδωσε και οι Πειραιώτες διατήρησαν με άνεση το προβάδισμά τους, συνεχίζοντας την ανέφελη πορεία τους προς ακόμη έναν τίτλο.

Ο διαιτητής Μανούχος (Αργολίδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μάνο, Φαμπιάνο, Λαλά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά (92′ Ροντρίγκεζ), Μασούρας (82′ Ονιεκούρου), Λόπες (82′ Μαντί Καμαρά), Ελ Αραμπί (84′ Τικίνιο).

ΑΡΗΣ: Ντένις, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάκιτς, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγέ (58′ Γκάμα), Γκαρσία (74′ Λόπεθ), Μπερτόγλιο (58′ Μάνος), Μαντσίνι (74′ Ιτούρμπε).