, Ολυμπιακός Ανάληψης – Πάμισος Μεσσήνης 1-6:  Πράσινη κυριαρχία με χατ-τρικ Γαλανόπουλου (φωτο)

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πάμισος καθώς μετά το μεσοβδόμαδο 2-2 με τον Απόλλωνα Καλαμάτας επιβλήθηκε 6-1 του Ολυμπιακού Ανάληψης στο τοπικό ντέρμπι της Μεσσήνης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους πράσινους, οι οποίοι παρέμειναν το κυνήγι μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων που οδηγούν στα play-off ανόδου,  ήταν ο νεοαποκτηθείς Δημήτρης Γαλανόπουλος που άνοιξε λογαριασμό  στο σκοράρισμα σημειώνοντας χατ τρικ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μιχάλης Γεωργιόπουλος προφύλαξε αρκετούς ποδοσφαιριστές ενόψει του επαναληπτικού προημιτελικού του Κυπέλλου Μεσσηνίας στους Γαργαλιάνους την προσεχή Τετάρτη,  με τον Ολυμπιακό Ανάληψης να αντέχει για ένα ημίχρονο αλλά στην επανάληψη οι πράσινοι καθάρισαν χωρίς δυσκολία.

, Ολυμπιακός Ανάληψης – Πάμισος Μεσσήνης 1-6:  Πράσινη κυριαρχία με χατ-τρικ Γαλανόπουλου (φωτο) , Ολυμπιακός Ανάληψης – Πάμισος Μεσσήνης 1-6:  Πράσινη κυριαρχία με χατ-τρικ Γαλανόπουλου (φωτο)

Παρά το γεγονός πως το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά με τρία γκολ στο 15άλεπτο, το πρώτο μέρος δεν είχε καλό ρυθμό λόγω των πολλών διακοπών, αφού συν τοις άλλοις υπήρξαν τρεις αναγκαστικές αλλαγές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάμισος βοηθήθηκε πολύ από τις αλλαγές και ανεβάζοντας ρυθμό πέτυχε την νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι πράσινοι μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό όταν από κόρνερ του Κανανάϊ ο Υμεράσι με κεφαλιά έκανε το 0-1.  Η αντίδραση από τους ερυθρόλευκους ήταν άμεση και στο 5ο λεπτό μετά από κόρνερ του Δημητρίου ο Θεοδοσόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το 1-1.

Η καλύτερη φάση μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ήρθε για τους τυπικά γηπεδούχους όταν στο 39ο λεπτό ο Κακογιάννης έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή με τον Λίβα να αποκρούει την μπάλα η οποία βρήκε και στο δοκάρι και πέρασε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γεωργιόπουλος έριξε στη μάχη τους Μπορχάν και Δήμο,  ο Πάμισος ανέβασε την πίεση και στο 53ο λεπτό απέκτησε αέρα δύο τερμάτων όταν ο Δεμπεγιώτης έβγαλε ωραία στον Γαλανόπουλο που με πλασέ έκανε το 1-3.

Στο 70′ ο Παπαδόπουλος με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τον Γαλανόπουλο  σε θέση βολής και αυτός ευστόχησε για το 1-4.  Ο Πάμισος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 72′ ο Παπαδόπουλος και πάλι έβγαλε ωραία στον Τιμπλαλέξη που πλάσαρε για το 1-5  ενώ το σκορ έκλεισε ο Γαλανόπουλος με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 86′ σε τράβηγμα του Κακογιάννη.

Ολυμπιακός Ανάληψης: Ανδρουτσόπουλος, Κακογιάννης, Μουλαβασίλης (42′ λ. τρ. Παπανδρέου, 71′ Χριστόπουλος), Καλογερόπουλος, Δημητρίου, Τσώνης, Χρονόπουλος (20′ λ.τρ. Γιαννόπουλος), Σίνος, Ομέρι,  Παπαβασιλόπουλος, Θεοδοσόπουλος

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος (28′ λ.τρ. Λίβας), Χαραλαμπόπουλος, Σεντεμέντες, Νινιός, Υμέρασι (62′ Λυμπερόπουλος), Τιμπλαλέξης, Δεμπεγιώτης, Ντίσα (46′ Μπορχάν), Βλάχος (46′ Δήμος), Γαλανόπουλος, Κανανάι (62′ Παπαδόπουλος).