Ολυμπιακός Ανάληψης- Εθνικός Μελιγαλά 1-0: “Σεφτέ” με Τσώνη

, Ολυμπιακός Ανάληψης- Εθνικός Μελιγαλά 1-0: “Σεφτέ” με Τσώνη

Με γκολ του Αλέξανδρου Τσώνη ο Ολυμπιακός Ανάληψης επιβλήθηκε 1-0 του Εθνικού Μελιγαλά στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας, πετυχαίνοντας την πρώτη του επιτυχία στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο γήπεδο του Αγίου Νικολάου και δημιούργησαν φάσεις για περισσότερα γκολ, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κινήθηκαν σε ρηχά νερά και απείλησαν ελάχιστα.

Ο Νίκος Γεωργακλής έδωσε φανέλα βασικού στα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, τον Κακογιάννη και τον Παυλάκο ενώ αντίθετα ο Πάνος Πολίμος παρέταξε την ίδια ενδεκάδα της νίκης με τον Παπαφλέσσα Χώρας στην πρεμιέρα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός Ανάληψης ξεκίνησε περισσότερο ορεξάτος το ματς και στο 13ο λεπτό απείλησε με σουτ του Παπαβασιλοπούλου ενώ δύο λεπτά μετά ο Δημητρίου σούταρε στην αγκαλιά του Αργυρόπουλου.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 17ο λεπτό με τον Δαλκαφούκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Διακουμάκου, αλλά ο βοηθός Αράπης είχε σηκώσει έγκαιρα τη σημαία υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Η κορυφαία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Ολυμπιακό Ανάληψης όταν στο 23ο λεπτό ο Ξυδιάς επιχείρησε το σουτ, ο Διακουμάκος έβαλε την προβολή με την μπάλα να παίρνει ύψος και να “γλείφει” το δεξί κάθετο δοκάρι του Αργυρόπουλου.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε στημένο όταν σε κόρνερ του Σαραντοπούλου ο Μακρής, ο οποίος είχε προωθηθεί, έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 55ο λεπτό όταν ο Ξυδιάς συνεργάστηκε με τον Κοντομανωλόπουλο, ο τελευταίος βρήκε τον Τσώνη με το στήθος που με πλασέ νίκησε τον Αργυρόπουλο για το 1-0.

Η Ανάληψη συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και στο 60′ ο Κοντομανωλόπουλος τροφοδότησε τον Παπαβασιλόπουλο ο οποίος μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ αλλά ο Αργυρόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν αρκετά νωρίς πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο δεν έβγαλαν αντίδραση και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δύο ακόμα σουτ από πλευράς Ολυμπιακού Ανάληψης. Στο 77′ του Παπαβασιλόπουλου και στο 82′ του Θεοδοσοπούλου που μπλόκαρε ο Αργυρόπουλος.

Διαιτητής: Νικολόπουλος (Αράπης, Γεωργαντάς)

Ολυμπιακός Ανάληψης (Γεωργακλής): Κατσίποδας, Δημητρίου, Δημητρακόπουλος, Μωραγιάννης (44′ Σταματόπουλος), Κακογιάννης, Τσώνης (74΄Καλογερόπουλος), Ξυδιάς, Κοντομανωλόπουλος (74΄Θεοδόπουλος), Παπαβασιλόπουλος (84’ Γιαννόπουλος), Κρεμύδας, Παυλάκος

Εθνικός Μελιγαλά (Πολίμος): Αργυρόπουλος, Διακουμάκος (81’ Κλεφτόγιανννης), Μακρής, Φέστας, Δαλκαφούκης, Σαούτης, Κανελλόπουλος (63’ Ζύλφο), Καρατζούλιας, Σαραντόπουλος, Λάγιος, Ρουμελιώτης (63’ Ράτσεφ).