ΤΟΠΙΚΟ

Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο)

, Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο)

Νίκη-έκπληξη στο θεσμό του Kυπέλλου Μεσσηνίας για τον Νέο Άρι που επιβλήθηκε με 0 – 2 στο γήπεδο του Αγ. Νικολάου στη Μεσσήνη του τοπικού Ολυμπιακού Ανάληψης.

Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν πολύ καλή απόδοση και δεν επέτρεψαν να φανεί η διαφορά κατηγορίας που χωρίζει τις δυο ομάδες, ενώ είχαν και την τύχη με το μέρος τους στο πρώτο μέρος καθώς οι γηπεδούχοι είχαν δυο δοκάρια σε προσπάθειες των Ηλιόπουλο, Μπούνα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Γεωργακλή, που ανακάτεψε από νωρίς την “τράπουλα”, για να δώσει υπεροχή στην ομάδα του για ν` ανοίξει την άμυνα των φιλοξενουμένων ώστε να φτάσει σ` ένα γκολ, ανέβηκαν πιο ψηλά για να πιέσουν.

Το ρίσκο αυτό ενείχε κινδύνους που όπως αποδείχτηκε εκμεταλλεύτηκε το αξιόμαχο σύνολο του Νέου Άρι.

Έτσι ήρθε το πρώτο “χτύπημα” από την πίεση του μαχητικού Καραβατά, στον Δουρούμη ο οποίος γύρισε την μπάλα στον Κατσίποδα αλλά αυτή κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Μετά το 74ο λεπτό το παιχνίδι έγινε “ροντέο” καθώς αρχικά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την ανατροπή του Μπούνα, με τον διαιτητή Καυκά να συνεχίζει το ματς ενώ στην συνέχεια η αποβολή του Κρεμμύδα για τράβηγμα στον Καραβατά έφερε νέα ένταση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η απόφαση του Καυκά και του Α` βοηθού Γκούμα ν `ακυρώσουν το γκόλ του Ηλ. Ηλιόπουλου θα οδηγήσει σε νέα ένταση, επιφέροντας και μία ακόμα αποβολή για τους γηπεδούχους που έμειναν με εννέα παίκτες.

Με την ένταση που επικράτησε ο Καυκάς διέκοψε το παιχνίδι για 7` λεπτά, και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τους “κόκκινους” της Ανάληψης, στο 99` ο αφύλακτος Σκαλιώτης με κοντινό πλασέ θα κάνει το τελικό 0 -2.

Φάσεις και γκολ

17` Πλασέ του Πανταζή η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

19` Σέντρα του Μπούνα από δεξιά κεφαλιά του Ηλιόπουλου η μπάλα άουτ.

26` Ηλιόπουλος απ` ευθείας εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Ταχταμπάς έδιωξε σε κόρνερ.

27` Κεφαλιά του Πανταζή μετά από φάουλ Ηλιόπουλου, ο Μπαστακός παρεμβαίνει στη πορεία της μπάλας και αποσοβεί τον κίνδυνο σε πρώτο χρόνο, η μπάλα όμως στρώνεται στον Κατσιμαγκλή που το πλασέ του θα περάσει ψηλά άουτ.

44` Σέντρα – σουτ του Ηλιόπουλου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

45` Σέντρα Μπούνα, κεφαλιά του Χαρλέπα και πάλι οριζόντιο δοκάρι.

55` Ο Αλεβίζος εκτελεί φάουλ η μπάλα άουτ.

64` 0-1 αυτογκόλ Δουρούμης. Υπο την πίεση Καραβατά ο Δουρούμης γύρισε την μπάλα στον Κατσίποδα ο οποίος όμως έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του 0 -1.

74` Ανατροπή του Μπούνα στην μικρή περιοχή από τον Ασημακόπουλο ο Καυκάς έδειξε παίζετε υπο τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι.

75` Σέντρα του Μαρκόπουλου, ο Καραβατάς την προβολή η μπάλα μόλις άουτ.

77` Τράβηγμα του Κρεμμύδα στον Καραβατά, 2η κίτρινη και αποβολή, με 10 παίκτες ο ολυμπιακός Ανάληψης.

81` Ακύρωση γκολ του Ηλιόπουλου ως οφσάιντ, έντονες οι διαμαρτυρίες από γηπεδούχους και φιλάθλους τους.

83` Συνεχίζετε η ένταση της προηγούμενης φάσης και ο Αντωνίου βλέπει την 2η κίτρινη από τον Καυκά για ανάρμοστη συμπεριφορά και αφήνει την ομάδα του με 9 παίκτες.

84` Ο διαιτητής διακόπτει το παιχνίδι για 7` λεπτά.

90+7` Σουτ του Κατσιμαγκλή η μπάλα θα κοντράρει σε σώματα αμυντικών κόρνερ.

99` Γύρισμα του Μαρκόπουλου στον Τσίκληρα, αυτός θα κόψει την Μπάλα στον αφύλακτο Σκαλιώτη που με κοντινό πλασέ θα γράψει το τελικό 0 – 2.

Διαιτητής: Καυκάς Α. (Γκούμας Ν. , Μπουρίκας Η.)

Ολυμπιακός Ανάληψης (Γεωργακλής): Κατσίποδας, Κατσιμαγκλής, Οικονομόπουλος (33` Μωραγιάννης), Κρεμμύδας, Δουρούμης, Χαρλέπας ( 54` Παπαβασιλόπουλος), Τσώνης ( 46` Μαυροειδάκος), Πανταζής ( 67` Αντωνίου), Μπούνας, Αλεβίζος, Ηλιόπουλος.

Νέος Άρις (Πεφάνης ): Ταχταμπάς, Τσιριγώτης, Κυριακούλης ( 62` Σαρρής), Μπαστακός, Ασημακόπουλος, Τάσσης, Σκαλιώτης, Δρογγίτης ( 56` Κυριόπουλος), Καραβατάς, Μαρκόπουλος, Τσίκληρας.

-Λίγα λεπτά πριν τη είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, στα αποδυτήρια των φιλοξενουμένων περίμενε μια έκπληξη τον Ιούλιο Σκαλιώτη καθώς οι συμπαίκτες του άναψαν τα κεράκια στη τούρτα γενεθλίων του που έκλεινε τα 41.

, Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο) , Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο) , Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο)

, Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο) , Ολυμπιακός Αναλ. – Νέος Άρις 0-2: Βάσεις για τετράδα! (φωτο)