, Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσή Βραζιλία ξανά στο ποδόσφαιρο, νίκησε στην παράταση την Ισπανία (video)

Το «χρυσό» γκολ του Μάλκολμ στην παράταση έδωσε το δεύτερο σερί χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στην Βραζιλία, μετά από εκείνο του Ρίο το 2016, αφού η«σελεσάο» επικράτησε 2-1 των Ισπανών στο μεγάλο τελικό.

Η Ολυμπιακή ομάδα της Βραζιλίας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, καθώς στον τελικό του τουρνουά, επικράτησε με 2-1 της Ισπανίας στην παράταση, αφού τα 90 λεπτά και οι καθυστερήσεις, ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή (1-1).

Η πρώτη σημαντική στιγμή του τελικού, σημειώθηκε στο 37ο λεπτό, όταν οι Βραζιλιάνοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν. Ομως ο Ριτσάρλισον, εκτέλεσε απογοητευτικά το πέναλτι -που καταλόγισε ο διαιτητής του αγώνα Κρις Μπιθ σε έξοδο του Σιμόν- στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού τερματοφύλακα.

Ωστόσο, οι Νοτιοαμερικανοί πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κούνια εκμεταλλεύθηκε άριστα την ασίστ του Ντάνι Αλβες και πλάσαρε τον ανήμπορο ν΄ αντιδράσει, Σιμόν.

Δεδομένης της κατάστασης, οι παίκτες της «ρόχα», ήταν «υποχρεωμένοι» ν΄ αντιδράσουν και μπήκαν αποφασισμένοι γι΄ αυτό, στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, ισοφάρισαν στην πρώτη αξιόλογη φάση της επανάληψης, όταν ο Σολέρ έκανε σέντρα και ο Οϊαρθάμπαλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σάντος.

Η κρισιμότητα της αναμέτρησης, δεν επέτρεψε πολλές αξιόλογες φάσεις, ωστόσο οι Ισπανοί είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο 88ο λεπτό, αλλά το σουτ του Μπράϊαν Χιλ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα να «τραντάξει» το οριζόντιο δοκάρι του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα.

Στο πρώτο μέρος του επιπλέον χρόνου, δεν σημειώθηκε κάτι ουσιαστικό, ενώ το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο 109ο λεπτό. Μετά από κάθετη πάσα του Αντονι, ο Μάλκομ βρέθηκε απέναντι στον Σιμόν από θέση μέσα αριστερά και πλάσαρε εύστοχα, παρά την προσπάθεια του Ισπανού τερματοφύλακα, ο οποίος ακούμπησε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Έτσι η Βραζιλία που μέχρι το 2016 δεν είχε κατακτήσει χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο, έχει πλέον δύο, ασημένοι είναι οι Ισπανοί, ενώ το βάθρο συμπληρώνει το Μεξικό που νίκησε χθες (6/8) την Ιπανωία στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Βραζιλία (Αντρέ Ζαρντίνε): Σάντος, Αλβες, Νίνο, Ντιέγκο Κάρλος, Αράνια, Λουϊζ, Γκιμαράες, Κούνια (91` Μάλκομ), Κλαουντίνιο (106` Ρεϊνιέρ), Ριτσάρλισον (113` Παουλίνιο), Αντονι (112` Μενίνο).

Ισπανία (Λουϊς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Κουκουρέγια (91` Μιράντα), Τόρες, Οσκαρ Χιλ (91` Βαγέχο), Γκαρσία, Θουμπιμέντι (112` Μονκαγιόλα), Μερίνο (46` Σολέρ), Πέδρι, Οϊαρθάμπαλ (104` Μιρ), Ασένσιο (46` Μπράϊαν Χιλ), Ολμο.