ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Με φοβερό Ντουράντ οι ΗΠΑ απέκλεισαν την Ισπανία

, Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Με φοβερό Ντουράντ οι ΗΠΑ απέκλεισαν την Ισπανία

Οι ΗΠΑ είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ντουράντ και προκρίθηκαν στην τετράδα, όπως και η Σλοβενία που ξεπέρασε το εμπόδιο της Γερμανίας

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Κέβιν Ντουράντ, οι ΗΠΑ κέρδισαν την Ισπανία (95-81) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα αναμετρηθούν με τον νικητή του ματς ΑργεντινήΑυστραλία.

Η ποιότητα του Κέβιν Ντουράντ (29 πόντοι, 10/17 σουτ) έκανε την διαφορά στο παρκέ, όπως φυσικά και η πληθώρα λύσεων στον πάγκο (διψήφιοι οι Χόλιντει, Τέιτουμ, Λίλαρντ, ΛαΒίν). Αντίθετα, οι Ισπανοί τα περίμεναν όλα από τον φανταστικό Ρίκι Ρούμπιο (38 πόντοι, 13/20 σουτ) και δεν είχαν διάρκεια. Το πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Αμερικανών.

Με περίπατο η Σλοβενία

Προηγουμένως, με έναν Ντόντσιτς που άγγιξε το «triple double» και έναν Ντράγκιτς να πετάει… φωτιές με 27 πόντους, η Σλοβενία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Γερμανία, την οποία κέρδισε με 9470 και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου περιμένει τον νικητή του αγώνα ΙταλίαΓαλλία.

Οι Σλοβένοι από την αρχή είχαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με 25-14 στην πρώτη περίοδο. Οι Γερμανοί αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο όταν και μπόρεσαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και να προηγηθούν με 31-32 αλλά δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα. Ο Ντόντσιτς ανέλαβε δράση, ο Τόμπι κυριάρχησε στην ρακέτα ενώ ο Ντράγκιτς πετούσε… φωτιές από το τρίποντο. Οι Σλοβένοι έκλεισαν την τρbίτη περίοδο στο +12 και κατάφεραν με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, να προηγηθούν με 9165 στο 38ο λεπτό κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 25-11, «τελειώνοντας» την υπόθεση πρόκριση.