ΤΕΝΙΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: O Τσιτσιπάς στους “16” με επίδειξη δύναμης (video)

, Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: O Τσιτσιπάς στους “16” με επίδειξη δύναμης (video)

Νίκησε με 2-0 σετ τον Αμερικανό Τιαφό παίρνοντας “εκδίκηση” για την ήττα του στο Γουίμπλεντον

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάτηση Ολυμπιακού μεταλλίου βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε τον Αμερικανό Φράνσις Τιαφό (Νο 54) με 6-3, 6-4, προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά και πήρε ρεβάνς για την ήττα του στο εναρκτήριο ματς του Γουίμπλεντον.

Το Τόκιο αποδεικνύεται γούρικη πόλη για τον “Tsitsifast” στις μάχες του με τον Τιαφό, αφού τον είχε νικήσει στην πρωτεύουσα της Ιαπωνίας το 2017 στα προκριματικά του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς, που αγωνίστηκε σήμερα στο “Ariake Tennis Park” με μπλουζάκι που είχε το εθνόσημο, θα αντιμετωπίσει στους “16” τον νικητή του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ουγκό Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 3-0 και 4-1. Αν και ο Τιαφό αντέδρασε μειώνοντας σε 5-3, ο Έλληνας τενίστας ήταν κυρίαρχος στο τελευταίο γκέιμ του πρώτου σετ.

Ο Αμερικανός πήρε το πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, έκανε και το 2-1, για να αντιδράσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγούμενος με 4-2. Ο Τιαφό μείωσε μέχρι το 5-4, αλλά ο Στέφανος έφτασε επιβλητικά στη νίκη έχοντας 90% επιτυχία στο πρώτο σερβίς και αποδεικνύοντας πως είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο.

1 σχολιο

1 σχολιο

1. Pingback: Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο απολογισμός της Ελλάδας την Τρίτη (27/7) - «Πλώρη» για μετάλλιο ο Τσιτσιπάς | sport365 Καλαμάτα