ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Εκτός βάθρου έμεινε η Κορακάκη

, Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Εκτός βάθρου έμεινε η Κορακάκη

Η Ολυμπιονίκης του 2016 κατετάγη στην έκτη θέση του τελικού στα 10μ. με αεροβόλο πιστόλι

Την έκτη θέση στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών κατέλαβε η Άννα Κορακάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η δύο φορές Ελληνίδα Ολυμπιονίκης με 157.4 βαθμούς δεν κατάφερε να μπει στα μετάλλια. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια παρά το γεγονός ότι μπήκε στον τελικό με πολύ μεγάλη άνεση, στο ξεκίνημα του τελικού δεν τα πήγε καλά.

Έμεινε πίσω στις δέκα πρώτες βολές και παρά τη συγκλονιστική της προσπάθεια δεν κατάφερε να υλοποιήσει τον στόχο της.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βιταλίνα Μπατσαράσκινα (Ρωσία) με 240.03, μια επίδοση που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος η Αντοανέτα Κοσταντίνοβα (Βουλγαρία), ενώ η Ρανσίν Γιανγκ (Κίνα), που είχε κάνει στον προκριματικό γύρο Ολυμπιακό ρεκόρ κατέλαβε την τρίτη θέση.

“Η αλήθεια είναι πως χαίρομαι για την εμφάνιση στους προκριματικούς που ήταν μεγάλη. Μόλις βγήκα από τον τελικό και μου διαφεύγει το γεγονός ότι για τρίτη φορά σε 3 προσπάθειες, ήμουν σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων. Και μάλιστα μετά από αυτή την πανδημία που με άφησε πίσω. Εξαιτίας του COVID είχα να κάνω τελικό στο 10άρι δύο χρόνια. Έμεινα πίσω σε φυσική κατάσταση, ωστόσο χάρηκα που έκανα ένα μεγάλο ρεκόρ στα προκριματικά, αλλά και για την 6η θέση. Έδωσα το 100% και ελπίζω σε κάτι καλύτερο στα 25 μέτρα”, δήλωσε η Κορακάκη.

1 σχολιο

1 σχολιο

1. Pingback: Ολυμπιακοί Αγώνες: O απολογισμός για τους Έλληνες αθλητές (Κυριακή 25/7) | sport365 Καλαμάτα