Όλα μηδέν στο αιώνιο ντέρμπι της Λεωφόρου (video)

, Όλα μηδέν στο αιώνιο ντέρμπι της Λεωφόρου (video)

Σε ένα κάκιστο ποιοτικά ντέρμπι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της SL1. Δυνατές μονομαχίες, ένταση, πάθος και νεύρα ήταν το σκηνικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Χαρακτηριστικό του… ανύπαρκτου θεάματος, το γεγονός πως και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι χωρίς τελική προσπάθεια στο στόχο!

Στο πρώτο μέρος, ο αγώνας θύμιζε περισσότερο… πάλη παρά ποδόσφαιρο. Σκληρά μαρκαρίσματα, πολλά εύκολα λάθη, ελάχιστες συνεργασίες.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ του Μαουρίσιο στο 32᾽, το οποίο πέρασε ψηλά άουτ ενώ στο 42′ καταγράφηκε η πιο σημαντική φάση του αγώνα. Από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος. Κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή, ο Ολυμπιακός κλείστηκε στο μισό γήπεδο αλλά η άμυνα της ομάδας του Μαρτίνς ήταν για σεμινάριο.

Για πάνω από τριάντα λεπτά, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς πίεζαν αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό και την τελική προσπάθεια για να φτιάξουν κάτι καλό.

Οι ᾽᾽ερυθρόλευκοι᾽᾽δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα για να εκμεταλλευθούν τους χώρους αλλά με τον τρόπο που έπαιζαν ανασταλτικά, ήταν πολύ δύσκολο να απειληθούν.
Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος…