ΟΦΗ – Βόλος 1-1: Με άνεση στην 8άδα οι Θεσσαλοί

, ΟΦΗ – Βόλος 1-1: Με άνεση στην 8άδα οι Θεσσαλοί

Ο Βόλος απέσπασε ισοπαλία 1-1στο Ηράκλειο απο τον ΟΦΗ και πήρε την πρόκριση για την 8αδα του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με 2-0.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ παρουσιάστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε τις ευκαιρίες για να πάρει και δεύτερη νίκη αλλά βρήκε απέναντί της τον γκολκήπερ Δημήτρη Σωτηρίου ο οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε τον ΟΦΗ στο παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Οι θεσσαλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν με τον Μήτογλου στο 1′ και τον Μπαρτόλο στο 4′ αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο ΟΦΗ ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σαρδινέρο στο 12ο λεπτό.

Δεν χάρηκαν ωστόσο για πολύ το προβάδισμα καθώς στο 19ο λεπτό ο Δουβίκας με ωραία κίνηση μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με άριστο τρόπο το παιχνίδι καθώς έδωσαν χώρο γηπεδούχους και χτύπησαν στην κόντρα καταγράφοντας συνολικά δέκα τελικές στο ματς με 7 εντός εστίας και τον Σωτηρίου να αναδεικνύεται σε MVP για την ομάδα του Ηρακλείου.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης (54′ Σολίς), Γιαννούλης, Διαμαντής, Βαφέας (46′ Καστάνιος), Ουές (79′ Γρίβας), Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος (54′ Σελίμοβιτς), Στούρτζεον (79′ Φερέιρα), Σαρδινέρο

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Τέκιο (84′ Σάντσες), Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες (80′ Κρητικός), Δουβίκας, Μπαρτόλο (84′ Μπάλλας), Νίνης (60′ Περέα)