SUPER LEAGUE 1

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: «Τρίποντο»… ζωής μετά από 3 μήνες (video)

Ο ΟΦΗ έπαιζε με την «πλάτη στον τοίχο» απέναντι στον (ουσιαστικά) «αδιάφορο» βαθμολογικά, ΠΑΣ Γιάννινα και με μεγάλη ανατροπή στο β΄ μέρος κατάφερε να πάρει την υπερπολύτιμη νίκη με 2-1 στην Κρήτη και ταυτόχρονα βαθιά ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το ματς της 2ης αγωνιστικής των play out ήταν «χωρίς αύριο» για το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια, που πριν από δύο εβδομάδες είχε αποσπάσει έναν «χρυσό» βαθμό στο Βόλο μετά από 10 σερί ήττες.

Σήμερα (4/04) πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από τις 7 Ιανουαρίου και το 2-0 επί της Λαμίας, με τους Κρήτες να μετρούν από τότε μόλις δύο ισοπαλίες σε 12 αναμετρήσεις.

Για να φτάσει ο ΟΦΗ στο «τρίποντο» χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Αφού έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες, την πρώτη και μεγαλύτερη στο 7ο λεπτό με τον Σαρδινέρο να καθυστερεί να πλασάρει σε άδεια εστία και να του «παίρνει την μπουκιά από το στόμα» ο Πίρσμαν και τη δεύτερη στο 23΄ με τον Κάργα να διώχνει με αυτοθυσία την κεφαλιά του Στάρτζεον, οι γηπεδούχοι είδαν την εστία τους να παραβιάζεται στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Παμλίδη.

Στο δεύτερο μέρος η κρητική ομάδα ήταν υποχρεωμένη να ρισκάρει για να φτάσει στο στόχο της και τελικά αντέδρασε. Βοήθησε βεβαίως και το λάθος του Κάργα, που έδωσε στο 52΄ τη δυνατότητα στον Σαρδινέρο να μπει στην περιοχή και με υπέροχη λόμπα να νικήσει τον Λοντίγκιν, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι γηπεδούχοι «έψαξαν» το δεύτερο γκολ και το βρήκαν στο 61΄ με πέναλτι του Σολίς, που καταλογίστηκε μετά από εξέταση του VAR για χέρι του Κάργα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, παρότι δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο και «βλέπει» μπροστά του τον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, δεν παράτησε το παιχνίδι και απείλησε στο 69΄ με τον Πίρσμαν, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ, αλλά και στο 77΄ με ατομικη προσπάθεια και δυνατό σουτ του Μιλιντσεάνου, που εξουδετέρωσε ο Βάτερμαν.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας) : Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο, Σολίς (76′ Μπαλογιάννης), Γρίβας (46′ Φερέιρα / 90′ Βαφέας), Στάρτζεον (82′ Νικοκυράκης), Σαρδινέρο

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης) : Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης (46′ Νάουμετς), Μπρένερ (58′ Μιλιντσεάνου), Καρτάλης, Παμλίδης