ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-0: Οι Κρητικοί «βύθισαν» κι άλλο την Ένωση

, ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-0: Οι Κρητικοί «βύθισαν» κι άλλο την Ένωση

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ, που χάρη σε τέρμα του Σεμέδο στο 52ο λεπτό, έριξε στο…καναβάτσο την ΑΕΚ και την προσπέρασε στην τρίτη θέση!

Η ΑΕΚ πήγαινε στο Ηράκλειο γεμάτη προβληματισμό και εν μέσω της αναζήτησης του νέου προπονητή από τον Ίλια Ίβιτς, έπειτα από την εικόνα και τα αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος. Και όπως φάνηκε και στο Ηράκλειο, η κρίση δεν έχει τέλος για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα από τον ΟΦΗ (1-0) και βυθίστηκαν κι άλλο στον βούρκο των προβλημάτων.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με μια σφιχτή άμυνα και τον Κωστένογλου να επιλέγει 3-5-2 – κάτι που μπλόκαρε τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο που δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Μπάρκα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ανούσια υπεροχή ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός αμυντικά μην επιτρέποντας να βγάλουν φάσεις και το ημίχρονο κύλησε σβηστα. Ο ΟΦΗ στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές, είχε ευκαιρίες και όρεξη όμως το ημίχρονο έληξε 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ βγήκε πιο πιεστικός, άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στο 51′ άνοιξε το σκορ. Ο Νέιρα έδωσε στον κενό χώρο στον Σεμέντο που με ένα δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ βάζοντας φωτιά στο “Γεντί Κουλέ”.

Το γκολ του Σεμέντο έδωσε ψυχολογία στον ΟΦΗ που πίεζε την ΑΕΚ που ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν έκανε ούτε μια φάση προς την εστία του Σωτηρίου.

Η ΑΕΚ πίεζε δίχως να δημιουργήσει ευκαιρία και στο 88′ ήρθε η αποβολή του Βράνιες για χτύπημα στον Μαρινάκη.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Μαρινάκης (93′ Νάστος), Μπράουν, Σακόρ, Νέιρα, Ναμπί (81′ Κουτρουμπής), Σεμέδο, Τσιλιανίδης, Μάνος (59′ Φιγκεϊρέδο)

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Κρίστιτσιτς (78′ Γιακουμάκης), Γαλανόπουλος, Λόπες (83′ Ντέλετιτς), Παουλίνιο (61′ Αλμπάνης), Μάνταλος, Λιβάια, Ολιβέιρα