ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Oceanman: Αργυρός ο Αναστάσης Αθανασουλάκης στο Κανκούν του Μεξικού

, Oceanman: Αργυρός ο Αναστάσης Αθανασουλάκης στο Κανκούν του Μεξικού

Με το αργυρό μετάλλιο επιστρέφει απο το Κουνκούν του Μεξικού ο Αναστάσης Αθανασουλάκης σημειώνοντας μια ακόμη μεγάλη διάκριση στον τελικό αγώνα Oceanman.

O 16χρονος καλαματιανός κολυμβητής βρέθηκε για μια ακόμη χρονιά στην ελίτ της διοργάνωσης καθώς μετά από μια σπουδαία κούρσα στα 5 χλμ open water κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου μεταξύ 125 κολυμβητών απ’ όλο τον κόσμο!

Στον τελικό, ο οποίος έγινε με την συμμετοχή όλων των μεγάλων ονομάτων, ο Αθανασουλάκης έδωσε μεγάλη μάχη “χεριά με χεριά” με τον με τον Ισπανό Μιγκέλ Μπαρνεμπέου που ήταν τελικά ο νικητής. Ο χρόνος του Ίβηρα κολυμβητή ήταν 1.05.32 με τον Αθανασουλάκη να τερματίζει σε 1.05.35.

Τρίτος στην κατάταξη ήταν το Ιταλός Αντρέα Πατρατζόλι με 1.05.40, στην 4η θέση ένας ακόμη έλληνας, ο Γιάννης Καραγιαννάς με 1.05.48 και την πεντάδα συμπλήρωσε ο Γάλλος Τζέρεμι Χερό, με 1.06.17.

Ο αγώνας στο Κανκούν ήταν ο τελευταίος της σειράς των 16 διοργανώσεων που έγιναν φέτος σε όλο τον κόσμο και συγκέντρωσε τους κορυφαίους.

Ξεχωριστή διάκριση σημείωσε ο τυφλός αθλητής του ΙΩΝΑ ΑΜΕΑ, Χρήστος Κορομηλάς ο οποίος πήρε την πρωτιά στην κατηγορία του. Ο Έλληνας αθλητής ταξίδεψε στο Μεξικό μαζί με τον συνοδό του Γιώργο Γκούντα και αγωνίστηκαν στα 5χλμ ανοιχτής θάλασσας. H ελληνική αποστολή κέρδισε συνολικά 8 μετάλλια σε όλες τς κατηγορίες και τα αγωνίσματα.

Συνολικά στις κούρσες όλων των κατηγοριών που έγιναν στο Κανκούν πήραν μέρος περισσότεροι από χίλιοι κολυμβητές από 50 χώρες.