Ο Παναιτωλικός σόκαρε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (video)

, Ο Παναιτωλικός σόκαρε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (video)

Με δύο γκολ σε έξι λεπτά προς το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 2-1

Νέο εντός έδρας σοκ για την ΑΕΚ, που μετά την ήττα από τον ΟΦΗ έχασε και από τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ, με 1-2, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με τη νίκη του ΠΑΟΚ επί των Κρητών βρέθηκε στην τρίτη θέση.

Με απουσίες στελεχών όπως οι Τσούμπερ και Αραούχο, η Ένωση εμφανίστηκε μέτρια στο πρώτο ημίχρονο και δυσκολεύτηκε πολύ στη δημιουργία, παρά τις προσπάθειες του Μάνταλου.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ δημιούργησε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με ωραία πάσα στον Ανσαριφάρντ στο 36΄, αλλά το σουτ του Ιρανού φορ βρήκε σε ετοιμότητα τον Μελίσσα.

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού δεν κατάφερε όμως να κάνει το ίδιο στο 44΄, όταν και πάλι ο Ανσαριφάρντ έφυγε στην αντεπίθεση, διάνυσε απόσταση 60-65 μέτρα και πλάσαρε στην κλειστή γωνία για το 1-0.

Με την εκκίνηση του β΄ ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να «τελειώσει» το ματς. Στο 47΄ το απευθείας φάουλ του Τζαβέλλα «τράνταξε» το δοκάρι του Μελίσσα, ο οποίος στο 48΄ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία.

Στο 77΄ πάλι ο Μελίσσας απέκρουσε εξαιρετικά το διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ, που είχε μπει ως αλλαγή στο 65΄ καθότι δεν ήταν σε θέση να βγάλει ολόκληρο τον αγώνα, αλλά ένα λεπτό αργότερα οι Αγρινιώτες ισοφάρισαν με τον Καρέλη, από πάσα του Ντουάρτε.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 84΄ ο Μεντόσα με «οβίδα» έξω από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας ένα έξοχο σε εκτέλεση και ουσία για την ομάδα του γκολ, αφού έφερε τον Παναιτωλικό στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού.