Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

, Ο Νέος Άρις “σόκαρε” τον Ηρακλή, παιχνίδι… γκραν γκινιόλ στη Δυτική Παραλία, ευρεία νίκη για τον Αστέρα Αρφαρών

Σε ήττα-“σοκ” 3-0 υποχρέωσε τον Ηρακλή Καλαμάτας ο Νέος Άρις στη λασπομαχία του Άριος, για την 10η αγωνιστική της Α1 τοπικής, ο οποίος αποδεικνύεται σε… κακό δαίμονα για τους “κυανόλευκους”!

Οι “πετεινοί” βάζουν δύσκολα τα τελευταία χρόνια στον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο της Α1 τοπικής, αφού σε σύνολο 11 αναμετρήσεων μετρούν 4 νίκες και 5 ισοπαλίες, ενώ μόλις δύο φορές έχουν φύγει από το γήπεδο με “σκυμμένο το κεφάλι.” Μάλιστα, όσα γκολ είχε δεχθεί ο Ηρακλής σε 9 παιχνίδια, τα έβαλε ο Νέος Άρις σε ένα ημίχρονο.

Το συγκρότημα του Άρη Γαλανόπουλου πέταξε στα… σκουπίδια την νίκη στο ντέρμπι με τον Αστέρα Αρφαρών (2-0), πέφτοντας από την κορυφή, όπου βρίσκεται μόνος πλέον ο ΠΑΣ Ράχη.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον Νέο Άρι επί ημερών Μιχάλη Φασουλή στον πάγκο και δεύτερη συνολικά στη σεζόν, που πήρε βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Μετά από ένα “άγονο” πρώτο μέρος, ο Χρήστος Κωνσταντόπουλος άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (χέρι Μαγκλάρα) στο 52’.

Στη συνέχεια, τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Βασίλης Μωράκης, ο οποίος με δύο γκολ εξελίχθηκε σε πρόσωπο του αγώνα.

Στο 69’ ο Κωνσταντόπουλος έβγαλε σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Αλάμαρας έδιωξε ασθενώς και ο Μωράκης που καιροφυλακτούσε με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων (2-0).

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Κατσιμαγκλής σέντραρε από τα αριστερά, ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός στην “καρδιά” της άμυνας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στα αντίπαλα δίχτυα (3-0).

Αστέρας Αρφαρών – Πανιώνιος Καλ. 5-0

Ο Αστέρας είναι εδώ! Η ομάδα των Αρφαρών μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο εντός έδρας ματς με τον Πανιώνιο, τον οποίο “συνέτριψε” με 5-0.

Το σύνολο του Δημήτρη Αναστασόπουλου προερχόταν από την ήττα στο ντέρμπι με τον Ηρακλή Καλ. και δεν είχε περιθώρια για νέα βαθμολογική απώλεια.

Χατ-τρικ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Κώστας Σακκάς (56’, 82’, 88’), φτάνοντας συνολικά τα 9 τέρματα.

Το σκορ άνοιξε Π. Καπόγλης στο 34’, ενώ στο 90’ ο Καράμπελας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ Καλ. – Θύελλα Χαρακοπιού 2-1

Πραγματοποιώντας… εκρηκτικό ξεκίνημα και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το τέταρτο μόλις λεπτό, η ΑΕΚ νίκησε 2-1 την Θύελλα Χαρακοπιού και την έπιασε στην 3η θέση.

Με γκολ του Νικουλάε στο δεύτερο λεπτό, ο “δικέφαλος” άνοιξε το σκορ στο γήπεδο Δυτικής Παραλίας. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κωνσταντακόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ ο Βασίλης Μπλέτσας απομακρύνθηκε από τον πάγκο της Θύελλας για διαμαρτυρία.

Ο Φλέσσας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 5’, με τον Ομέρι να χάνει το… άχαστο στο 65’ για να τελειώσει οριστικά το ματς για την ομάδα του!

Ο επιθετικός της ΑΕΚ, απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και βρέθηκε μπροστά από την κενή εστία, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι στο πλασέ που επιχείρησε και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Στο 70’ η Θύελλα κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Π. Π. Βασιλογιαννακόπουλος, ο οποίος νίκησε τον Γκιώνη και έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο ματς (2-1).

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Χαρακοπιού πίεσε ασφυκτικά για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο αυτός δεν ήρθε ποτέ.

Ολυμπιακός Καλ. – Δωριέας Δωρίου 2-2

Το καλό… το κρατούσαν για το τέλος Ολυμπιακός και Δωριέας Δωρίου, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο “Γ. Λουκαρέας”, με όλα τα γκολ να επιτυγχάνονται στο τελευταίο 20λεπτο.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν σε θέση οδηγού με τον Καρούμπα στο 70’, ωστόσο μέσα σε δύο λεπτά ήρθαν τα.. πάνω κάτω. Στο 78’ ο Σκιάς πέτυχε το 1-1, ενώ ο Ρουμελιώτης στο 80’ “έγραψε” το 1-2.

Στο 86’ ο Κωνσταντόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα Χριστόπουλου και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Ολυμπιακό.

ΑΕ Λογγάς – Αναγέννηση Παραλίας 4-4

Σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες πήγαν… περίπατο, ΑΕ Λογγάς και Αναγέννηση Παραλίας αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 4-4!

Η διακύμανση του σκορ: 13’ Βουτιέρος 1-0, 25’ Σούσα 2-0, 40’ πεν. Ηλιόπουλος 2-1, 51’ πεν. Σούσα 3-1, 67’ Ντέρτζια 3-2, 75’ πεν. Σεφεράσι 3-3, 80’ Σπυρόπουλος 4-3, 89’ Ζέππος 4-4.