Ο απολογισμός των «μουντιαλικών» της ΑΕΚ

, Ο απολογισμός των «μουντιαλικών» της ΑΕΚ

Πέντε ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ βρέθηκαν στο Κατάρ για το Παγκόσμιο Κύπελλο, με τους τρεις να έχουν αποκλειστεί από την πρώτη φάση, έναν να συνεχίζει και έναν να διεκδικεί πρόκριση στους «16». Αναλυτικά η παρουσία των πέντε «κιτρινόμαυρων»:

Μιλάντ Μοχαμαντί (ΙΡΑΝ): Βασικός και στους τρεις αγώνες του Ιράν που αποκλείστηκε με δύο ήττες και μία νίκη. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο του τελευταίου ματς με τις ΗΠΑ και επιστρέφει στην Ελλάδα με πρόβλημα στον προσαγωγό. Αγωνίστηκε συνολικά 198 λεπτά.

Εχσάν Χατζισαφί (ΙΡΑΝ): Βασικός και αρχηγός και στις τρεις αναμετρήσεις του Ιράν. Έπαιξε συνολικά 240 λεπτά.

Ομπερλίν Πινέδα (ΜΕΞΙΚΟ): Έμεινε στον πάγκο στους δύο πρώτους αγώνες, όπου ουσιαστικά χάθηκε η πρόκριση. Έπαιξε 77 λεπτά και ήταν εκ των κορυφαίων στη νίκη (2-1) επί της Σαουδικής Αραβίας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η «Ελ Τρι» αποκλείστηκε στη διαφορά τερμάτων από την Πολωνία…

Ντομαγκόι Βίντα (ΚΡΟΑΤΙΑ): Δεν έχει αγωνιστεί ακόμα με την ομάδα του, που χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό σήμερα (17:00) στην αναμέτρηση με το Βέλγιο, για να περάσει στους «16».

Νταμιάν Σιμάνσκι (ΠΟΛΩΝΙΑ): Μπήκε ως αλλαγή στο 72΄ στον χθεσινό (30/11) αγώνα με την Αργεντινή, με την Πολωνία να γνωρίζει την ήττα αλλά να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μέχρι στιγμής είναι ο μόνος «κιτρινόμαυρος» που θα παραμείνει στο Κατάρ και τον Δεκέμβριο.