NBA

ΝΒΑ: Ο Αντετοκούνμπο ισοφάρισε ρεκόρ του Τζόρνταν με 36 π. επί των Κλίπερς

, ΝΒΑ: Ο Αντετοκούνμπο ισοφάρισε ρεκόρ του Τζόρνταν με 36 π. επί των Κλίπερς

Γα τέταρτο σερί παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε +35 πόντους και οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 105-100 των Λος Άντζελες Κλίπερς.

Δεν είναι όμως μόνο αυτό: έφτασε τα 61 ματς στην καριέρα του όπου σε ένα παιχνίδι είχε τουλάχιστον 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Τα 61 ματς τον κατατάσσουν έβδομο στην σχετική λίστα τα τελευταία 40 χρόνια στο NBA και μάλιστα ισοφάρισε τον θρυλικότερο παίκτη όλων των εποχών με αυτό το νούμερο.

Ο Μάικλ Τζόρνταν είχε επίσης 61 αγώνες σε όλη του την καριέρα με αυτά τα νούμερα και είναι δεδομένο πως ο Αντετοκούνμπο θα τον ξεπεράσει.

Από τους παίκτες που παραμένουν εν ενεργεία στην σχετική λίστα, είναι ο Λεμπρόν Τζέιμς (με 113 είναι στην κορυφή), ο Ράσελ Γουέστμπρουκ (3ος με 84) και ο Αντετοκούνμπο, ενώ υπάρχουν μέσα ονόματα «θρύλοι» εκτός του Τζόρνταν όπως οι Μπερντ, Μαλόουν και Μπάρκλεϊ.

Ο Έλληνας MVP σημείωσε 36 πόντους (13/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/6 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής και οδήγησε τα “ελάφια” στη νίκη, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 100-96 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.