NBA

ΝΒΑ: Με τριπλό Αντετοκούνμπο οι Μπακς ισοπέδωσαν τους Πέισερς (130-110)

, ΝΒΑ: Με τριπλό Αντετοκούνμπο οι Μπακς ισοπέδωσαν τους Πέισερς (130-110)

Η ομάδα του Μιλγουόκι νίκησε εύκολα και ανέβηκε στο 13-8 ενώ έριξε την αντίπαλο της στο 12-10 στη μάχη για την κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός και ολοκλήρωσε με το τρίτο φετινό και 21ο triple-double της καριέρας του στο τέλος της τρίτης περιόδου (21 πόντοι από 7/8 δίποντα και 7/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 30:38), ενώ είναι χαρακτηριστικό πως δεν έπαιξε καθόλου στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Greek Freak έπαιξε 30 λεπτά που ήταν αρκετά για να προσθέσει άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση, στην άνετη νίκη των Μπακς επί των Ιντιάνα Πέισερς με 130-110.

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 21 πόντους έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (7/8 σουτ, 7/8 βολές), μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ, ενώ είχε ακόμη 2 κλεψίματα, 1 τάπα και τρία λάθη. Μάλιστα, σε αυτό το ματς έγινε ο 4ος παίκτης στην ιστορία της ομάδας σε ασίστ (2,392).

Με την διαφορά να φτάνει και τους 30 πόντους κάποια στιγμή στο ματς, δεν χρειάστηκε καν να παίξει στην τελευταία περίοδο. Εκατσε μάλιστα πίσω από την μπασκέτα αντί για τον πάγκο της ομάδας, πήρε μια φωτογραφική μηχανή και άρχισε να απαθανατίζει τον αδερφό του και τους συμπαίκτες του, που είχαν μπει στο παρκέ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε 8:28 είχε 2 πόντους (1/2 σουτ), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για την Ιντιάνα μόνο ο Σαμπόνις πάλεψε (33π., 12 ρ., 6 ασίστ) σε ένα παιχνίδι που δεν