ΤΟΠΙΚΟ

Νταμπλούχος ο Πανθουριακός, 2-1 την Μάνη στον τελικό του Κυπέλλου! (pics & vid)

, Νταμπλούχος ο Πανθουριακός, 2-1 την Μάνη στον τελικό του Κυπέλλου! (pics & vid)

Ιστορικές στιγμές ζει ο Πανθουριακός καθώς το απόγευμα της Μεγ. Τετάρτης (20/4) στέφθηκε Κυπελλούχος Μεσσηνίας για πρώτη φορά στην ιστορία του και αναδείχθηκε νταμπλούχος λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής!

Το συγκρότημα του Τάκη Σακελλαροπούλου επιβλήθηκε 2-1 της Μάνης και ύψωσε το τρόπαιο στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο που έδωσε το παρών και ενίσχυσε το φιλανθρωπικό χαρακτήρα του τελικού καθώς όλα τα έσοδα αποδόθηκαν στο σύλλογο γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένειαΦλόγα“.

Ο τελικός είχε καταπληκτικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για να πάρουν πλεονέκτημα και να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου τους τίτλου. Η Μάνη πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Κοντό αλλά η Θουρία παρουσιάστηκε ψύχραιμη, ανασυγκροτήθηκε και κατάφερε να απαντήσει με βολίδα του Καλογεροπούλου και να ανακτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας σε αρκετές ακόμα φάσεις μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους τη στιγμή που η Μάνη περίμενε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με γρήγορο γκολ, αυτή τη φορά όμως από την πλευρά του Πανθουριακού με δράστη αυτή την φορά τον Τσουλάκο, ο οποίος με απ’ ευθείας φάουλ έκανε την ολική ανατροπή, ενώ το ματς ουσιαστικά τελείωσε λίγα λεπτά μετά όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μουστάκας. Η Μάνη στο ημίωρο που απέμενε προσπάθησε να φανεί απειλητική, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο με παίκτη λιγότερο ενώ η κορυφαία στιγμή στο β΄μέρος ήταν για τον Πανθουριακό με τον Κουρούπη να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εντυπωσιακό ρυθμό και από τις δύο ομάδες και την Μάνη να αιφνιδιάζει αρκετά νωρίς στο παιχνίδι και να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Ήταν μία προσπάθεια που ξεκίνησε από δεξιά με τον Φετάχου ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Κοντός πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Πανθουριακού και με πλασέ νίκησε τον Κωνσταντακόπουλο για το 0-1 στο 8′.

Μετά την αρχική παγωμάρα ο  Πανθουριακός πήρε τον έλεγχο του ματς με τον Ζαχαρόπουλο να σκουπίζει μπροστά  από τους στόπερ και τους Ζαραφέτα, Βασιλόπουλο να ανεβάζουν στροφές στη μεσαία γραμμή, άρχισε να πιέζουν για την ισοφάριση. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 15’ όταν ο Γιαννακόπουλος μπήκε από αριστερά αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο ενώ στο 20ο λεπτό ο Βασιλόπουλος σήκωσε την μπάλα για τον Τσουλάκο ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σταθάς μπλόκαρε σταθερά.

Ο Πανθουριακός ανέβασε την πίεση και τελικά δικαιώθηκε στο 22′. Ο Κουρούπης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα έδιωξε σε πρώτο χρόνο αλλά η μπάλα κατέληξε στον Καλογερόπουλο που με δυνατό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σταθά.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου άρχισε να παίζει πιο απελευθερωμένη στη συνέχεια και απείλησε εκ νέου στο 31′. Ο Σταθάς έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας η οποία κατέληξε έξω από την περιοχή στον Καλογερόπουλο που κοντρόλαρε έκανε  δύο βήματα και πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Μάνης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε.

Στο διάστημα αυτό η Μάνη περίμενε στο μισό γήπεδο προσπαθώντας να βγει με γρήγορη μετάβαση σε αντεπίθεση χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο τελικές από πλευράς Πανθουριακού σε ισάριθμα σουτ των Καλογερόπουλου, Τσουλάκου.

, Νταμπλούχος ο Πανθουριακός, 2-1 την Μάνη στον τελικό του Κυπέλλου! (pics & vid) , Νταμπλούχος ο Πανθουριακός, 2-1 την Μάνη στον τελικό του Κυπέλλου! (pics & vid)

Το β μέρος

Η Μάνη ξεκίνησε με αλλαγή το δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Τζανετέας πήρε τη θέση του Κοντού αλλά πριν ο Τάκης Δρούγας προλάβει να δει αυτό που ήθελε, ο Πανθουριακός ήταν αυτός που βρήκε το γκολ της ανατροπής. Σκόρερ ο Τσουλάκος ο οποίος στο 55′ εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σταθά που έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να την αποκρούσει.

Ο Πανθουριακός πήρε πλέον το πάνω χέρι στο παιχνίδι και μάλιστα τρία λεπτά μετά απέκτησε και αριθμητική υπεροχή στο γήπεδο καθώς ο διαιτητής Ρέκκας έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο Μουστάκα για μαρκάρισμα στον Καλογερόπουλο και η Μάνη συνέχισε για το υπόλοιπο του αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Οι Μανιάτες πλέον είχαν βουνό ν’ ανέβουν με τον Πανθουριακό να κάνει διαχείριση στο παιχνίδι. Ο ρυθμός δεν θύμιζε σε τίποτα αυτόν του πρώτου μέρους με τους πρωταθλητές να αλλάζουν την μπάλα με άνεση, τη Μάνη να προσπαθεί να πιέσει αλλά να μην καταφέρνει να δημιουργήσει πρόβλημα.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου είχε την μεγάλη ευκαιρία για τρίτο τέρμα αλλά σε από ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουρούπη στο 81′ η μπάλα στο αριστερό κάθετο του Σταθά.

Το σφύριγμα της λήξης του ρέφερι Ηλία Ρέκκα ήχησε λυτρωτικά για τους παίκτες της Θουρίας που έγιναν «ένα» με το τεχνικό τιμ και τους διοικούντες, ιδιαίτερα τον Αγαθοκλή Χριστόπουλο, οι οποίοι πανηγύρισαν με την ψυχή τους την ιστορική επιτυχία με την κούπα να πηγαίνει για πρώτη φορά στον σύλλογο!

Στον αντίποδα, τα ανάμικτα συναισθήματα των παικτών της Μάνης αποτύπωναν την κατάθεση ψυχής εντός αγωνιστικού χώρου και άφησαν το γήπεδο με παράπονα για την διαιτησία, κερδίζοντας στο φινάλε το ιπποτικό χειροκρότημα και την αναγνώριση για την προσπάθειά τους όλη τη σεζόν.

Το φιλμ του αγώνα

8′ ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕ Μάνης. Ο Φετάχου  έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κοντός στην καρδιά της αμυνας του Πανθουριακού έκανε την προβολή ανοίγοντας το σκορ

15′ ευκαιρία για τον Πανθουριακό με τον Γιαννακόπουλο να μπαίνει από αριστερά και να κάνει το διαγώνιο πλασέ αλλά η μπάλα έφτασε χωρίς δύναμη στα χέρια του Σταθά

20′ ο Βασιλόπουλος ταλαιπώρησε την άμυνα του Πανθουριακού, έβγαλε τη σέντρα στον Τσουλάκο ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σπάθας μπλόκαρε σταθερά

22′ ΓΚΟΛ 1-1 ο Πανθουριακός. Ο Κουρούπης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα έδιωξε σε πρώτο χρόνο αλλά η μπάλα κατέληξε στον Καλογερόπουλο που με δυνατό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σταθά για το 1-1

31′ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθουριακό καθώς από πίεση ψηλά ο Σταθάς έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας η οποία κατέληξε έξω από την περιοχή στον Καλογερόπουλο που κοντρόλαρε έκανε  δύο βήματα και πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Μανης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε

55’ ΓΚΟΛ 2-1 ο Πανθουριακός. Ο Σταύρος Τσουλάκος με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Σταθά.

58′ αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Μουστάκα για φάουλ στον Καλογερόπουλο. Με 10 παίκτες η Μάνη

81′ φάουλ του Κουρούπη η μπάλα στο αριστερό κάθετο του Σταθά

Διαιτητής: Ηλίας Ρέκκας
Βοηθοί: Νίκος Γκούμας, Ηλίας Τσουλάκος
4ος διαιτητής: Απόστολος Καυκάς

Πανθουριακός (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Βασιλόπουλος, Πέππας, Ζαραφέτας, Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος (90+ Σπυρόπουλος), Καλογερόπουλος (61′ Γεωργιόπουλος), Κουρούπης

ΑΕ Μάνης ( Τάκης Δρούγας): Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Σπανός (73′ Παπαθεοδώρου), Γιαννής, Κλουβάτος, Πουλάκος, Φετάχου, Μουστάκας, Κοντός (46′ Τζανετέας), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς (83′ Κουντάνης)