ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη για τον Άρη, 1-0 τον Παναιτωλικό

, Νίκη για τον Άρη, 1-0 τον Παναιτωλικό

O Άρης είχε την υπεροχή και τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, το έκανε μια φορά και νίκησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Παναιτωλικό (1-0).

Το γκολ που καθόρισε το ματς της 15ης αγωνιστικής πέτυχε στο 52’ ο Γκρέι. Ο ίδιος σκόραρε στο 21’ και στο 31’, αλλά τα τέρματα δε μέτρησαν σε αμφότερες τις περιπτώσεις (οφσάιντ).

Με τη νίκη επέστρεψε σε θετικό αποτέλεσμα ο Άρης, μετά την ισοπαλία που είχε την περασμένη εβδομάδα με αντίπαλο τον Λεβαδειακό. Δεύτερη συνεχή ήττα, αντίθετα, για τον Παναιτωλικό μετά από την εντός έδρας που υπέστη (14η αγωνιστική) από τον ΠΑΟΚ.

Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Δραστήριος, με κατοχή της μπάλας και επιθετικές πρωτοβουλίες στην εστία του αντιπάλου, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Άρης, με τον Παναιτωλικό να έχει, ως επί το πλείστον, την προσοχή του στραμμένη στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Στο 12’, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, Ο Ματέο Γκαρσία έπιασε το σουτ, στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 21’ ο Γκρέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ, με την υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μάνου Γκαρθία δεν μπόρεσε να βρει στόχο, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 31’ , με πρωταγωνιστή ξανά τον Γκρέι, ακυρώθηκε δεύτερο τέρμα του Άρη, καθώς ο 31χρονος επιθετικός (με την πιστοποίηση και από το VAR), ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου, αλλά το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Πάλμας, από πλάγια αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης.

Την ενέργεια και αποφασιστικότητά του διατήρησε ο Άρης με την επιστροφή του στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, γεγονός που τον έφερε σε θέση βολής, αρχικά, στο 48’ με τον Οντουμπάτζο (μπλόκαρε εύκολα ο Ανέστης). Στο 52’ βρήκε στόχο, ανοίγοντας το σκορ. Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρέι , με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Στο 67’ o Μλάντεν προσπάθησε να ισοφαρίσει για τον Παναιτωλικό, η μπάλα φρέναρε στο σώμα του Φαμπιάνο και κατέληξε κόρνερ και στο 68’, σε αντεπίθεση του Άρη, ο Γκρέι, από πλάγια δεξιά, πέρασε τον Ανέστη, το σουτ του, όμως, εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Φλόρες.

Στο 78’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ο Γκρέι βρήκε τον Μανού Γκαρθία, το σουτ του τελευταίου σταμάτησε ο Λιάβας. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο απείλησε, για τους φιλοξενούμενους, το σουτ έφυγε άουτ, κατάληξη που είχε και το σουτ που έκανε ο Γκρέι, σε κενή εστία, στο 82’.

Άρης – Παναιτωλικός 1-0 (Novasports Prime)

Γκολ: 52′ Γκρέι

Κίτρινες κάρτες: Ετέμπο – Κολοβός, Φλόρες, Μάρτενσον, Καρέλης

Κόκκινες κάρτες: –

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ετέμπο, Μαντσίνι (72′ Νταμπό), Μάνου Γκαρθία (80′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία, Πάλμα (89′ Εμπακατά), Γκρέι.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον (69′ Σενγκέλια), Φλόρες, Ντίας, Νταγκό (75′ Ξενιτίδης), Κολοβός (76′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης.