Νίκη για τα μπαράζ η Λαμία στην Τρίπολη

, Νίκη για τα μπαράζ η Λαμία στην Τρίπολη

Η Λαμία πήγε στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας για να παίξει τον υπέρ πάντων αγώνα για την παραμονή και τα κατάφερε, επικρατώντας του Αστέρα με 2-0 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ και αυξάνοντας τη διαφορά από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης (συνετρίβη 1-5 από τον Ιωνικό) στους 4 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με αρκετές απουσίες, αφού εκτός των τραυματιών είχαν να αντιμετωπίσουν και τέσσερα κρούσματα κορωνοϊού απέναντι στη συμπαγή Λαμία, που έπαιζε ένα από τα τελευταία χαρτιά της για τη διασφάλιση της 13ης θέσης και τη διεκδίκηση της παραμονής στη Σούπερ Λίγκα μέσω των μπαράζ.

Ως εκ τούτου το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Σονί στο 10΄ να σουτάρει ελάχιστα άουτ, τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι στο 21΄ σε πτώση του Μπαράλες και τον Μανούσο πρώτα να απειλεί στο 23΄ (κακό τελείωμα) και ύστερα να σκοράρει στο 45΄ πλασάροντας στο τετ α τετ τον Τσιφτσή.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν δραστήριοι στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχαν κάποιες φάσεις με τον Μπαράλες αλλά στη συνέχεια η Λαμία πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της και χτυπώντας για δεύτερη φορά στο 80΄ με εκπληκτικό φάουλ του Προβυδάκη έφτασε στο 0-2 και σε μια νίκη που μπορεί να σημάνει και την παραμονή της.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένζα, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (62΄ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σόνι, Σίτο (82΄ Παπαδόπουλος), Μιχόπουλος (61΄ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μανούσος (85΄ Αραμπούλι), Ντελ Πίνο (65΄ Νούνιες), Καραμάνος (74΄ Ρόμανιτς), Σιμόν, Μπεχαράνο (85΄ Γκέντσογλου), Λούκας.