Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Νέος Άρις – ΑΕΚ Καλ. 2-4: Ξανά στο δρόμο των επιτυχιών

, Νέος Άρις – ΑΕΚ Καλ. 2-4: Ξανά στο δρόμο των επιτυχιών

Χαμόγελα ξανά στην ΑΕΚ Καλαμάτας. Ο “δικέφαλος” επικράτησε 4-2 του Νέου Άρι εκτός έδρας, με τους Άγγελο Τσέρτο και Ραντούκου Νικουλάε να σκοράρουν δις.

Έτσι, επέστρεψε στις νίκες έπειτα από την ισοπαλία… εκτός προγράμματος με την Αναγέννηση Παραλίας (1-1) και την ήττα από τον πρωτοπόρο Αστέρα στα Αρφαρά (2-1), πριν την διακοπή των γιορτών.

Ο Κουλουμπός έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 41’ (1-0), αλλά οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσέρτο (1-1), ο οποίος βρήκε δίχτυα για τρίτο διαδοχικό ματς.

Στο δεύτερο μέρος τη “σκυτάλη” στο σκοράρισμα πήρε ο Νικουλάε (50’ 65’), που με δύο γκολ έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ (1-3).

Ο Τσέρτος στο 72ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των “κιτρινόμαυρων” (1-4).

Το μόνο που κατάφερε ο Νέος Άρις ήταν να μειώσει απλά την έκταση της ήττας του, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σπηλιώτη στο 89’ (2-4).

Με 22 βαθμούς η ΑΕΚ μοιράζεται την 4η θέση μαζί με την Θύελλα Χαρακοπιού, όντας στο -5 από την προνομιούχο τριάδα. Από την άλλη, οι “πετεινοί” έπεσαν στην 9η θέση, παραμένοντας στους 14 πόντους.

Νέος Άρις (Μιχάλης Φασουλής): Βασιλόπουλος, Κουδέρης, Λάσκαρης (69’ Σπηλιώτης), Κυριακούλης, Μωράκης, Κουλουμπός, Κυριόπουλος, Φλέσσας, Κασεμάι (86’ Μπαράι), Σκαλιώτης, Κατσιμαγκλής.

ΑΕΚ Καλ. (Σωτήρης Μπουραντώνης): Π. Σταθόπουλος, Μπέκος (78’ Ν. Σταθόπουλος), Σταματόπουλος, Μαθιόπουλος (55’ Ρούσεφ), Τσέρτος, Φλέσσας, Καρούμπας (67’ Διπλάρης), Νικουλάε, Μπουντάς, Πλαγιανός, Τσικρικάς.