NBA

, NBA: “Διπλός”… αλλά μόνος ο Αντετοκούμπο- Ήττα των Μπακς 129-115 στη Γιούτα (βίντεο)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα… έδωσε όλα απέναντι στους Γιούτα Τζαζ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μιλγουόκι Μπακς που ηττήθηκαν με 129-115 για το πρωτάθλημα του NBA.

Οι 29 πόντοι που πέτυχε με 12/20 σουτ, 4/6 βολές, τα 15 ριμπάουντ, οι 6 ασίστ, τα 2 κλεψίματα και τα 2 μπλοκ σε 38.53 λεπτά, δεν έφτασαν στα Ελάφια, που για να κερδίσουν την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο NBA (21-5) χρειάζονταν πολλά περισσότερα και από τον Γιάννη αλλά κυρίως από τους συμπαίκτες του.

Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 27 από τους 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η διαφορά ουδέποτε έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους.

Οι Μπακς γνώρισαν τη δέκατη ήττα τους στη σεζόν (16-10) και τη δεύτερη συνεχόμενη στα σερί ταξίδια που έχουν πραγματοποιήσει την τελευταία εβδομάδα.

Οι Τζαζ έπαιξαν εξαιρετική άμυνα κυρίως στο ξεκίνημα του ματς, δυσκολεύοντας αρκετά και τον Αντετοκούνμπο που πέτυχε μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο με την διαφορά να βρίσκεται στο +17 (69-52). Οσο κι αν προσπάθησαν οι Μπακς στη συνέχεια, με αιχμή του δόρατος τον Γιάννη, δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα.

Από τους νικητές Τζαζ μεγάλο ματς έκαναν οι Γκομπέρ και Ίνγκλις (7/9 τρίποντα) με 27 πόντους έκαστος, ενώ ο Μίτσελ σκόραρε 26 και ο Κλάρκσον 25. Και πώς να χάσουν όταν τέσσερις παίκτες τους είχαν +25 πόντους!

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 69-52, 96-82, 129-115